Često se kaže da se danas veoma “brzo” živi, što prouzrokuje brojne posledice. U takvim okolnostima je stres neizbežan. Upravo je on zadužen za mnoge zdravstvene porbleme u vašem organizmu, kao i uporno salo na stomaku.
Šta se dešava sa telom kada se sa nekim posvađate ili se iznervirate?
Onog trenutka kada nastupi stres, nadbubrežne žlezde počnu da luče sterodini hormon – kortizol. Naravno, on donodi benefite našem zdravlju. Ali, sa druge strane, ukoliko ga ima previše u dužem vremenskom periodu, prouzrokuje u našem organizmu brojne probleme. Iz tih razloga je veoma važno da držite nivo ovog hormona pod kontrolom i to na prirodan način.
– Nivo kortizola je generalno viši ujutru, a potom njegov nivo opada tokom dana. Ima ulogu u regulaciji šećera u krvi, upravljanju načinom na koji telo koristi ugljene hidrate, masti i proteine, manjnjuje upale, regulisanju ciklusa spavanja,kontroli krvnog pritiska ali i funkciju centralnog nervnog sistema – kaže dr Tijana Dangubić, endokrinolog.
I naglašava da je lučenje kortizola korisno u situacijama kada je telo u nekoj vrsti “opasnosti”. Tada on dovodi do oslobađanja glukoze koja obezbeđuje brzu energiju, kao i do povećanja pritiska koji pospešuje prokrvljenost mišića.
Problem je što se u bilo kojoj vrsti stresa luči povećana količina kortizola koji tada ima negativne efekte, naročito ako dugo traje. Zato se često naziva i hormon stresa.
– Tada dolazi do povećanog nivoa šećera u krvi, ali i insulina koji to pokušava da kompenzuje tako što se stvara veća količina masnog tkiva, a samim tim i gojaznost koja je osnova za hroničnu upalu celog organizma i za pojavu mnogih bolesti – kaže dr Dangubić.
Simptomi povećanog lučenja kortizola su:
dobijanje na telesnoj težini na stomaku i u gornjim partijama leđa,
povišen pritisak,
pojava osteoporoze,
slabost mišića,
akni,
strija na telu,
hroničnog umora,
glavobolje,
nervoze,
pojačana žeđ,
češće mokrenje,
promene raspoloženja,
smanjen seksulani nagon.