Prema novom izveštaju, Australija bi mogla da oživi svoju automobilsku industriju na ekološki i socijalno transformativan način, koristeći svoje bogate mineralne resurse za proizvodnju električnih vozila.
Plan za novi sektor proizvodnje električnih vozila iznet je u izveštaju pod nazivom “Obnova proizvodnje vozila u Australiji”, koji je napravio Karmajkl centar Australijskog instituta.
U izveštaju se navodi da sa 34.258 ljudi, koji još uvek rade u proizvodnji automobila i prave komponente za globalni lanac snabdevanja i delove starih fabrika automobila, koji su još netaknuti, Australija ima snažnu osnovu za ponovno pokretanje industrije.
Čak i ako Australija ne bude u stanju da oživi industriju do tačke u kojoj može da napravi električni automobil od nule, i dalje može da se dobije mnogo od širenja na deo globalnog lanca snabdevanja elektronskim automobilima, kao što su baterije, stoji u izveštaju.
Australija već proširuje svoju proizvodnju litijuma i drugih minerala potrebnih za proizvodnju baterija i druge elektronske infrastrukture, koja treba da podrži globalnu tranziciju na nultu emisiju štetnih gasova.
U 2017. samo ekstrakcija zdrobljenog sirovog litijuma vredela je 1,1 milijardu dolara, ali njegova prerada i zatim izrada baterija mogla bi da stvori industriju vrednu 22 milijarde dolara.
Domaća automobilska industrija Australije ugašena je 2017, kada je zatvoren prouzvodni pogon Holdena, zbog jakog australijskog dolara koji je doneo bum rudarstva, kao i zbog političkog protivljenja daljoj proizvodnji benzinskih vozila.
Glavni autor izveštaja, dr Mark Din rekao je da nova industrija električnih vozila možda nije najbolje rešenje za nedostatak ambicija Australije u pogledu klimatskih promena, ali bi izgradnja nove, visokotehnološke industrije, olakšala tranziciju povećavanjem benefita.
U izveštaju se preporučuje da se formira komisija sa predstavnicima vlade, biznisa i sindikata, da bi se utvrdilo kako može da se otvori nova industrija. Ujedno se preporučuje da se svaka nova industrija pokreće obnovljivom energijom, s jasnim podsticajima, uključujući standarde efikasnosti goriva, i napore uložene da se privuku velike automobilske kompanije.
Nacionalni predsednik Australijskog sindikata radnika u proizvodnji (AMVU), Endrju Detmar rekao je da se proizvodnja električnih automobila nudi kao mogućnost jednom u generaciji, te da može da stvori kružni ciklus rasta zaposlenosti i inovacija uz smanjenje emisije gasova.
Prema njegovim rečima, električni automobili imaju manje delova od vozila na benzin, ali složenost sistema za navođenje, mehanički sistem, kao i sistemi za baterije, izbegavanje sudara i drugi zahtevaju mnogo više posla.
Bahajad Džafari iz Saveta za električna vozila smatra da Australija apsolutno ima priliku da napravi veliku industrijsku proizvodnju, ali je upozorio da to ne može samo od sebe da “padne u krilo”.
Sa sve dužim listama čekanja i utrostručenom prodajom električnih vozila u protekle dve godine, najveći izazov sa kojim se ova industrija suočava je snabdevanje, kaže Džafari. Prema njegovim rečima, proizvodnja električnih vozila u Australiji bi značila mogu da se obezbede zalihe električnih vozila, kako bi bila na raspolaganju za kupovinu, što bi bio značajan podsticaj za dekarbonizaciju celog tržišta.
Oziji kupe milion vozila godišnje
U Australiji se proda oko milion vozila svake godine i ima 19 miliona automobila na putu.
– U proseku, automobili se voze 15 godina. Ako planiramo da dostignemo neto nultu emisiju štetnih gasova do sledeće decenije, moramo da raskrstimo s benzinom i dizelom – istakao je Bahajad Džafari iz Saveta za električna vozila.
Nedostaje vizija
Bil Glespi, predsednik SEA Elektrik za Aziju i Pacifik, kaže da je Australiji nedostajala jasna politika u vezi sa električnim vozilima, dok su se druge vlade širom sveta takmičile da privuku novu industriju. SEA Elektrik je australijska kompanija koja proizvodi i pretvara benzinske kamione i autobuse u električne.