Đurić je na sednici skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju rekao da je samo u poslednje dve nedelje registrovano 30 napada na Srbe na Kosovu i njihovu imovinu, a da počinioci tih nasilnih akata nisu pronađeni. On je istakao da je nakon prekinute utakmice Srbija-Albanija došlo je do talasa nasilja i na prostoru centralne Srbije, ali da su te napade državni organi brzo procesuirali i pronašli njihove počinioce.
"S druge strane u prištinskim medijima gotovo da nije bilo reči o napadima na Srbe, a izvršioci serije napada su i danas nepoznati", naglasio je Đurić i dodao da su pojedini političari iz Prištine doprineli stvaranju "zapaljive atmosfere" izjavama koje su, kako je naveo, slične onima iz 1999. i 2000. godine i vremena etničkog čišćenja Srba sa Kosova.
Đurić je istakao da je Srbija prvenstveno zainteresovana za obezbeđivanje bezbednosti i stabilnosti za sve građane Kosova i dodao da će postizanju tog cilja doprineti formiranje nove pokrajinske vlade u kojoj treba da bude mesta i za predstavnike Srba.
"Ne pristajemo na jezik mržnje, Srbi i drugi nealabanci imaju pravo na budućnost i mi radimo na tome. Upravo će formiranje nove vlade u Prištini i konačno stvaranje Zajednice srpskih opština doprineti poboljšanju bezbednosne situacije u pokrajini", rekao je Đurić i istakao da je potreban nastavak dijaloga sa predstavnicima privremenih institucija u Prištini, ali da tome mora da predhodi formiranje nove vlade.
Član skupštinskog odbora iz Srpske napredne stranke (SNS) Momir Stojanović takođe je ocenio da su poslednji incidenti i napadi na Srbe i njihovu imovinu pokazatelj pogoršanja bezbednosne situacije u pokrajini.
"Za žaljenje je što predstavnici međunarodnih misija koje treba da brinu o bezbednosti na Kosmetu ne prisustvuju sednici odbora, iako su dobili poziv. Poslednje provokacije pokazuju da međunarodnoj zajednici nije toliko stalo do formiranja nove vlade u Prištini, jer da jeste ona bi davno izvršila pritisak na kosovske Albance", rekao je Stojanović, koji je pozvao Vladu Srbije da zauzme "čvršći stav" prema predstavnicima međunarodnih misija na Kosovu i Metohiji koje treba da brinu o bezbednosti Srba na prostoru pokrajine.
Sednici odbora koja je strajala više od dva sata, prisustovali su i predstavnici sprskih opština sa Kosova i Metohije, načelnici Upravnih okruga, poslanici Srpske liste, kao i predstavnici ministarstava unutrašnjih poslova i odbrane.