Vašingtonski sastanak biće posvećen ekonomskim pitanjima, poruka je Ričarda Grenela, specijalnog savetnika američkog predsednika Donalda Trampa, uoči razgovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Avdulaha Hotija, premijera privremenih prištinskih institucija o Kosovu. Grenel ističe da će fokus sastanaka na ekonomskom razvoju doprineti napretku pregovora.
On je podsetio da je administracija predsednika SAD Donalda Trampa fokusirana na ekonomska pitanja i razvoj, a kao primer njenih uspeha naveo je uspostavljanje leta između Beograda i Prištine, dogovor o izgradnji pruge i auto-puta. Ova najava proizvela je priče da severna i južna Kosovska Mitrovica postaju slobodna ekonomska zona SAD, kao i da će biti još vidova ekonomskog povezivanja za koja se, inače, Beograd zalaže.
Do normalizaciju odnosa može se i bez priznanja, ističe u izjavi za “Vesti” diplomata Zoran Milivojević.
On ekonomska pitanja na dnevnom redu vašingtonskog susreta tumači kao nastavak američke inicijative započete imenovanjem Grenela za Trampovog specijalnog izaslanika za pregovore o Kosovu.
– Oni su pragmatični, jer su svesni da u ovom trenutku ne može da se pregovara o politici. Setimo se da su SAD srušile dve vlade u Prištini da bi odblokirale dijalog, a na ekonomskom planu su donele dva sporazuma o povezivanju prugom i putem. Takođe znaju da dijalog postoji samo ako Srbija učestvuje u njemu, pa idu na tip razgovora, u prvom redu o ekonomiji – tumači Milivojević.
Ovaj diplomata podseća da su ekonomija i privreda inače obeležile vladavinu predsednika SAD, a u jeku pandemije korona virusa i pogoršanja ekonomsko-socijalne situacije postaju nasušna potreba.
– Ekonomska pitanja relaksiraju politiku i stvaraju povoljan pregovarački ambijent. Uz to, američka administracija je na pragu predsedničkih izbora i neće sada rizikovati da doživi neuspeh u posredovanju. Znaju da na ekonomskom planu mogu da ostvare uspeh, pa svakako, kako se to kaže, ići đonom i otvarati status Kosova, a da znaju da Srbija ne pristaje na razgovore o statusnom pitanju – ocenio je Milivojević, uz napomenu da je ekonomija na neki način politika.
Međutim, Bodo Veber, nemački stručnjak za Balkan, ukazuje da se kod administracije Donalda Trampa nikad ne može u potpunosti isključiti neko iznenađenje. Ipak, i on iskreno sumnja da će biti političkog sporazuma, a kamoli nešto nalik finalnom dogovoru. Nemački eskpert zato smatra da su saopštenja Vašingtona kako će se ovi pregovori fokusirati na ekonomiju zaista istinita.
– Grenel godinu dana nije doprineo postizanju konačnog sporazuma, već je učinio suprotno. Podrivao je napore EU da se dođe do nekog resetovanja pregovora o sveobuhvatnom sporazumu. Pošto angažman administracije SAD cilja manje na rešavanje dugotrajnog konflikta Srbije i Kosova, a više na reizbor Trampa, kao i Grenelove lične interese, sada tim interesima najviše služi nekakav ili nekakvi ekonomski sporazumi – kaže Veber.
Suština normalizacije
Zoran Milivojević ističe da ekonomska i životna pitanja čine suštinu normalizacije odnosa na Kosovu.
-To je nešto što ide u susret ključnoj ideji stvaranja povoljnog ambijenta i uslova da obe strane budu zadovoljne. To bi bio racionalan pristup i bio bi na liniji praktičnog ponašanja Amerike – kaže ovaj diplomata.
Čeka se Tramp
– Nije odlučeno da li će predsednik Donald Tramp lično učestvovati na sastancima, ali je deo ovih razgovora – kazao je Ričard Grenel novinarima. Na pitanje da precizira šta je Tramp mislio kada je u pismu Hašimu Tačiju naveo da su SAD spremne da pomognu u postizanju sporazuma “koji će balansirati interese Kosova i Srbije”, Grenel je odgovorio da to zavisi od obe strane koje treba da “potpišu nešto što smatraju da je fer i izbalansirano”. Istakao je i da SAD neće imati tajni sporazum, niti tajne zahteve.
U ponedeljak u Briselu
Nastavak dijaloga uz posredovanje EU održaće se u ponedeljak 7. septembra u Briselu, a portparol EU Peter Stano potvrdio je da će šef diplomatije EU Žosep Borel i specijalni predstavnik Unije Miroslav Lajčak biti domaćini Vučiću i Hotiju.
– Kao deo sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji sastanak će se baviti aranžmanima nevećinske zajednice i rešavanjem međusobnih finansijskih potraživanja i imovine. Cilj EU je razgovor o svim otvorenim temama i dolazak do obostrano prihvatljivog dogovora što je pre moguće i sveobuhvatno pravno obavezujućeg rešenja na sva otvorena pitanja – poručio je Stano.