Sintetička goriva označena su kao “zelena alternativa” običnom benzinu i dizelu, koja će omogućiti SUS vozilima da ostanu na evropskim putevima i posle 2035. godine.
Kako bi bila čistija, sintetička goriva se proizvode hvatajući u vazduhu CO2, koji se nakon sagorevanja vraća u atmosferu, pa su ukupne emisije nula.
Prema trenutnim pravilima EU, samo e-goriva koja su 100% neutralna mogu da se koriste, ali naftna industrija želi da ublaži to pravilo, a ekološko udruženje “Transport & Environment” tvrdi da će, ako industrija postigne svoje ciljeve, e-goriva emitovati pet puta više CO2 nego električna vozila, prenosi RevijaHak.
Naftna industrija se zalaže za pravila koja bi legalizovala e-goriva koja su 70% čistija od benzina i dizela, a ako taj zakon bude usvojen, vozila na e-goriva mogla bi 2035. godine da ispuštaju 61 gram ekvivalenta CO2 po kilometru. Sa druge strane, EV bi emitovalo samo 13 grama CO2 po kilometru.
Ipak, posmatranje isključivo CO2 ne otkriva sve. Osim ovog gasa, vozila koja koriste sintetička goriva takođe zagađuju vazduh i azotovim oksidima, a udruženje poziva EU da zadrži stroga pravila, i kaže da sintetičko gorivo ne bi trebalo da se smatra gorivom bez emisija.