U udžbeniku istorije za šesti razred osnovne škole, koji je na bosanskom jeziku izdalo Bošnjačko nacionalno veće u tehničkom mandatu, na čelu sa Esadom Džudžom, štampan je i crtež lika proroka Muhameda, što je po muslimanskim zakonima strogo zabranjeno.
Pojava lika proroka Muhameda u udžbeniku za bošnjačku decu koja su se opredelila za nastavu na bosanskom izazvala je uznemirenje velikog dela muslimanskih vernika u Sandžaku i oštre reakcije nekih ovdašnjih medija.
Udžbenik je odobrila stručna komisija Bošnjačkog nacionalnog veća koju čine prof. dr Sait Kačapor, prof. dr Ervin Ćatović, doc. dr Redžep Škrijelj, mr Fatima Pelešić-Muminović, doc. dr Sead Šemsović i prof. Mubera Škrijelj. Autori udžbenika su dvoje Srba, profesori Đorđe Bubalo i Branka Bačanović, a recenzenti su profesori sa Filološkog fakulteta u Beogradu.
Lik proroka Muhameda, kako tvrde muslimanski učenjaci, nije dovoljno štampati i objavljivati jer je to haram (greh), začetak idolopoklonstva, oponašanje sledbenika zabrane i kufra (neverstva) i omalovažavanje ličnosti i misije proroka Muhameda.