Švajcarski političari traže da se usvoji takozvani anti-džihad zakon po uzoru na Francusku, koji bi problem sa islamistima u zemlji držao pod kontrolom. Sve više mladih ljudi iz Evrope se bori u "svetom ratu" u Siriji – džihadu, piše švajcarski portal 20 minuta.
Oni se tamo radikalizuju i neki od njih se ponovo vraćaju u Evropu, kaže se dalje, tako da postoji realna opasnost da bi i u svojoj domovini mogli da izvedu terorističke napade. Francuska je već donela zakon protiv džihada koji ovo zlo treba da saseče u korenu, piše švajcarski portal. Tako će ubuduće za osobe za koje se sumnja da su se priključile radikalnom pokretu biti izdata zabrana izlaska iz zemlje.
I u Švajcarskoj je problem u međuvremenu poznat: Do sada se prema izveštaju savezne tajne službe 15 švajcarskih državljana pridružilo radikalnim islamistima. Sve glasniji su zahtevi da se preduzmu različite mere kao što je zabrana putovanja za maloletnu omladinu u Siriju, oduzimanje dozvole boravka za one koji imaju sedište u Švajcarskoj, a učestvovali su u borbama u ratnim regionima, kao i preventivni razgovori sa potencijalnim džihadistima.
Poslanica CVP-a Ida Glancman je apelovala na roditelje da – ako posumnjaju da njihova deca žele da otputuju u ratom zahvaćena područja – to odmah prijave nadležnim službama. Time se ojačava zakonska podrška od strane roditelja. Osim toga bi trebalo da se proveri saradnja sa drugim evropskim zemljama u okviru Šengenskog sporazuma u vezi sa ovim pitanjem, smatra Glancman, inače je za islamiste suviše jednostavno da nađu zaobilaznicu kako bi otputovali za Siriju.
Umesto za zabranu izlaska iz zemlje, poslanik SVP-a Oskar Frejzinger je pre za uvođenje konsekvenci prilikom povratka u zemlju opasnih džihadista. On je zahtevao da strancima sa prebivalištem u Švajcarskoj, koji su otišli da ratuju u Siriji, Jemenu ili Avganistanu, bude oduzeto pravo boravka.
-To su opasni tipovi, koji se vraćaju potpuno izmanipulisani i radikalizovani-smatra ovaj političar. Otuda je po njemu najbolje da se spreči njihov povratak u Švajcarsku.
Savezna obaveštajna služba već sada vodi preventivne razgovore sa osobama, za koje se sumnja da su vrbovani za "sveti rat". Kontakt preuzimaju stručno obučeni policajci na osnovu adresa do kojih se dođe preko internet stranica i foruma. Kako je saopšteno iz savezne tajne službe, do sada je u tom pravcu posredovano kod 200 potencijalnih džihadista, ali švajcarski zakon ograničava ovo praćenje.
Ovi političari su tražili objedinjavanje svih predloženih mera kroz reviziju zakona. Pojedinačna rešenja po njima nisu dovoljna da bi se rešio problem sa radikalnim islamistima u zemlji.
Neutralnost |