Ruski premijer Dmitrij Medvedev u Beograd donosi snažnu podršku srpskom stavu po pitanju KiM što je odgovor na američku diplomatsku ofanzivu, piše Dojče vele.
Medvedevu su, međutim, važni i gasovod kao i sporazum Beograda i Evroazijske unije, navodi DW. Na prvi pogled poseta je rutinska, ruski premijer Dimitrij Medvedev u subotu (19. oktobar) stiže u Beograd.
Narednog dana će govoriti u Narodnoj skupštini, na 75. godišnjicu oslobođenja Beograda za koje su mnogi sovjetski vojnici položili život, navodi Dojče vele i dodaje da je to svakako, uz pravoslavlje, jedna od veza zbog koje su Srbi do danas u ogromnom broju privrženi Rusiji.
– Poseta Medvedeva služi i da Rusija potvrdi obećanje Srbiji da će u Savetu bezbednosti vetom sprečiti da otcepljena pokrajina Kosovo ikada postane priznata članica Ujedinjenih nacija – kaže Dušan Reljić iz briselskog ogranka nemačke Fondacije za nauku i politiku.
“Moskva bi mogla da živi sa podelom Kosova”
On dodaje da je ta podrška Kremlja od velike važnosti za Beograd pred nastavak pregovora sa Prištinom i zapadnim partnerima. Jer, kako navodi Dojče vele, trenutak je važan – od početka meseca su se SAD dale u novu ofanzivu da ponovo dovedu Beograd i Prištinu za pregovarački sto. Za posrednika je postavljen američki ambasador u Berlinu Ričard Grenel.
– Predsednik Tramp želi da sledeće godine ponovo dobije izbore i za to su mu potrebni spoljnopolitički uspesi – kaže Oleg Bondarenko iz ruske Fondacije za naprednu politiku.
Ovaj analitičar za Dojče vele navodi da bi i Moskva mogla da živi sa podelom Kosova, ali samo pod uslovom da se sa time saglasi Beograd i da postoji odluka Saveta bezbednosti.
Za sada Kremlj na američku inicijativu gleda sa skepsom jer Ričard Grenel je u Berlinu oštro govorio o ruskim energetskim poduhvatima, posebno o gasovodu “Severni tok 2” koji je prestižni projekat Moskve.
Tokom posete će biti reči i o ekonomskim temama. Ruskog premijera će posebno zanimati napredak u izgradnji gasovoda dugog 402 kilometra. Takozvani “Turski tok” vodi iz Turske preko Bugarske do Srbije.
Ruski energetski div Gasprom namerava da tako snabdeva Zapadni Balkan, ali prema energetskim pravilima EU ne sme da bude ekskluzivni vlasnik gasovoda. Kremlj računa da će srpski deo gasovoda biti gotov do kraja godine.
Mozda donese Kofer sa crvenim dugmetom da pretisne Vucic i sredio je celu situaciju na KOSOVO.