S obzirom na ogromne ruske gubitke u istočnoj Ukrajini, udaljavanje Pekinga od Moskve postaje sve vidljivije. Ipak, Kina neće pustiti Rusiju da padne, ocenjuje u autorskom tekstu za DW Aleksander Gerlah.
Kakav je stvarni status prijateljstva između Vladimira Putina i Sija Đinpinga? Odnos između njih dvojice, koji su se u februaru zakleli na prijateljstvo, trenutno se svakodnevno menja.
Pre nego što su se prošle sedmice sastali u Samarkandu u Uzbekistanu, već je bilo jasno da se Peking udaljava od Putina. Stranica ruske agresije u Ukrajini već je bila okrenuta i Kijev je već povratio brojne izgubljene teritorije. Si, koji je došao u Uzbekistan da i Kini i svetu pokaže da on kao vladar može da dominira čitavim regionima, tom prilikom nije želeo da se fotografiše sa gubitnikom Putinom.
Distanciranje Kine od Rusije
Međutim, to nije jedini razlog zašto se posle tog susreta distanciranje Pekinga svakim danom povećava. Kina je mogla da podrži Putina u Ukrajini, jer nema sopstvenih interesa u toj zemlji. Isto važi i za Putina koji se jeftino priklonio Siju kada je u pitanju Tajvan. Sada kada se čini da Putin gubi rat, on preti da će posegnuti za najdrastičnijom merom, nuklearnim napadom.
Kini ne odgovara globalna destabilizacija koja bi mogla da se očekuje od takvih nuklearnih udara, prvih od kraja Drugog svetskog rata. Pri tom se Peking manje brine za svoja prodajna tržišta u Evropi, a više za zemlje centralne Azije koje su pod patronatom Moskve bile ujedinjene u okviru SSSR.
Šangajska organizacija za saradnju, na čijim su se sastancima susreli Si i Putin, služi Pekingu za širenje uticaja na području bivšeg Sovjetskog Saveza. Ako Rusija preti Ukrajini nuklearnim udarom, onda i zemlje centralne Azije strahuju da bi Moskva i njima mogla da zapreti. Nepoverenje koje tako nastaje u regionu onemogućava bilo kakvu dublju saradnju.
Zapanjujuće je da Putin ne pokazuje bes zbog toga što Kina u centralnoj Aziji radi upravo ono za šta Kremlj optužuje slobodni svet u Ukrajini: upada u rusku orbitu i tamo mu preotima uticaj.
Ali, Rusija je postala potpuno zavisna od Kine i Si može po svojoj volji da dominira nad Putinom. A Putin, dakle, mora da ćuti. To je postalo jasno nakon što je u Samarkandu morao da se ulaguje Siju, da izjavi kako razume “pitanja i zabrinutost” Kine u vezi sa ratom u Ukrajini i kaže da će, naravno, da odgovori na sve te sumnje.
Trka u naoružanju na pragu Kine
Peking neće odbaciti Moskvu, jer uvoz jeftine nafte i gasa pomaže kineskoj privredi u trenutku kada cene gasa i električne energije širom sveta skaču. Umesto toga, pekinški ministar spoljnih poslova Vang Ji pokazao je rastući uticaj Kine na Rusiju kada je u Ujedinjenim nacijama pozvao na pregovore.
Vang je pritom zanemario činjenicu da i Kina koristi imperijalističku retoriku i da je spremna da i sama pokrene svoju vojsku protiv svih onih koji se ne ponašaju po volji Pekinga.
Upotreba ruskog nuklearnog oružja uzdrmala bi geopolitičku strukturu Azije u celini, jer bi u Kambodži, Tajlandu ili Vijetnamu neko možda mogao da pomisli da samo nuklearno oružje može da ih zaštititi od invazije Kine.
A Pekingu ne treba takva trka u naoružanju na sopstvenom pragu. Zemlje poput Indije, Filipina i Tajvana već su povećale svoje izdatke za odbranu i formirale ili intenzivirale vojne saveze kako bi bile naoružane u slučaju napada sve agresivnije Kine, zaključuje DW.
Svi ce pasti Rusija ce stajati uspravno
Proizvoljan i nagadjajuci tekst, u modernom vremenu bi ga nazvali ‘propaganda’…bez pravih i utemeljenih argumenata…ali sve je jasno kada se zna odakle dolazi.
O kakvim glupostima vi pisete , pa zar kina ima racunicu da pusti rusiju niz vodu . Radujete se ruskoj propasti ni vama koji ovako bezocno lazete nece dobro biti,
To če vrjeme dokazati jasno je ko dan i niko ne poriče jer rezultat postoječeg stanja vidi se da ne cvetaju ruže Rusiji nažalost njeni pouzdani saveznici ostaju uzdržani il protive se u njenim odlukama to ne sluti na dobro u budučnosti dok na drugoj strani ni Evropi nije sjajno ne cvetaju ruže jer koprcaju se za potragom novih zalihe Gasa i Energenata.EU ko institucija podpomaže države sa po 27 Milijardi evra za svaku članicu njenu nepovratnih prihoda samo dabi pokrenuli Energetske projekate raznih struktura kako nebi bili zavisni od Rusije i tako u budučnosti smanje ruski uticaj u svijetu koliko jeste moguče vrijeme če pokazati dok jedini profit od ove trenutne situacije ima Aziski pakt i posebno Turska Država
sa Erdoganom koji jeste neustrašivi lider i dobar stratek i opadan šahista to je priznao otvoreno i Donald Tramp koji nije uspeo suprostaviti se Erdoganu on otvara razne Ekonomske megga projekte sa Azijom i Rusijom u svim oblastima od hrane obuče odeče izgradnje infustriske u raznim oblastima sirovine građevinskog materijala mašinerije radne snage i slično i stime diže drastični porast izvoza iz Turske prema ovim Državama i dopunjuje Stotine Milijarde dolara buđeta na godišnjem nivou Turske Države kako robom tako i ljudima radnom snagom otvaranjem radnih mjesta smanjejnem nezaposlenosti i doškolovanjem svojih radnika isto tako u nano tehnologiji i izgradnjom novih softwer i drugih megga projekata po Aziji tako je to bilo i onomad prije 600 god i dalje ide tako od Otomanske imperije do danas Turci ko nacija sa tradicijonalnom kulturom od preko 2.000 god močne nacije vode svijetom posredništvo između Evrope i Azije i ostalog djela manjih država svijeta i ovo traja če do posredništvaTurske Države sigurnim Rusko Ukrainskog pomirenja obustave sukoba i vračanje situacije u normali nažalost jake Države postavljaju pravila .
Sad zapišite ovo pa čujemose iduče godine rezimiračemo situaciju šta se desilo .
Poz svima budite mudri i pametni neče biti lako nikome.
Ovaj DW pratim već desetak godina,ali nijednom,ama baš nijednom nisu pogodili! Sve samo laprdanje i podilaženje zapadu!