EPA/Alexander Zemlianichenko

Pre tačno dve decenije, u novogodišnjoj noći, započela je Putinova era. Tadašnji predsednik Boris Jeljcin je u direktnom televizijskom obraćanju narodu, podneo ostavku i predao Rusiju u ruke gotovo nepoznatom Vladimiru Putinu, koji je tek otpočeo premijerski mandat.

Novi predsednik dobio je zemlju koja je bila na ivici raspada – besneo je rat u Čečeniji, vehabije su se borile za otcepljenje Dagestana, Kavkaz je bio u potpunom haosu…

Za 20 godina vlasti ruski predsednik Vladimir Putin uspeo je da uzdigne zemlju sa kolena, povratio je uticaj u međunarodnoj areni koji je nestao posle raspada SSSR-a, sredio je haos nasleđen od svog prethodnika Borisa Jeljcina, konsolidovao društvo i povećao životni standard građana, piše Olivera Ikodinović za Sputnjik.

Za vreme Putina dogodili su se mnogi značajni događaji u istoriji Rusije. Obuzdan je terorizam u Čečeniji i zaustavljen je raspad države, počeo je industrijski razvoj, vojska je dobila savremenu tehniku i savremeno naoružanje. Krim se vratio u sastav zemlje, uspešno su održane Zimske olimpijske igre u Sočiju i Svetsko prvenstvo u fudbalu. Vojna operacija u Siriji pokazala je da je Rusija povratila svoj međunarodni autoritet i status svetske sile.

Danas, u očima većine Rusa Putin je borac za očuvanje ruske kulture, moralnih i tradicionalnih vrednosti i lider koji im je vratio osećaj ponosa i dostojanstva i obezbedio rekordni rast životnog standarda.

Sociološka istraživanja pokazuju da je od 1999. godine značajno porastao broj Rusa koji su zadovoljni uslovima stanovanja, kvalitetom hrane, obrazovanjem i drugim materijalnim i nematerijalnim dobrima.

Status svetske sile priznaje i Zapad

Status Rusije kao velike svetske sile priznaje čak i Zapad. Nedavno se Rusija našla na drugom mestu najmoćnijih zemalja na svetu, posle SAD, a ispred Kine. Eksperti smatraju da Putinova Rusija, uz Kinu, predstavlja pravog oponenta američkoj hegemoniji. SAD više nisu upadljivo nadmoćne, naročito u ekonomskom i vojnom aspektu.

Međutim, najvažniji kriterijum za ocenu stanja ostaje socijalno blagostanje samih građana. Istraživanja navode da je generalno zadovoljstvo Rusa njihovim životom poraslo za 17 odsto u odnosu na 2000. godinu. Čak je 78 odsto i 73 odsto Rusa zadovoljno ishranom i životnim uslovima svojih porodica, dok je početkom dvehiljaditih zadovoljnih bilo samo 41 i 61 odsto.

Povećao se i broj onih koji su zadovoljni svojim zdravljem, odnosom na poslu i finansijskom situacijom. Početkom 2000. samo 25 odsto Rusa je bilo zadovoljno finansijskom situacijom, dok je danas ta brojka gotovo udvostručena (46 odsto).

1 COMMENT

  1. Vladimir Veliki je sposoban i mudar drzavnik. Zbog toga ga drugorazredni i trecerazredni, umisljeni politicari sa zapada i omalovazavaju i uzaludno pokusavaju da mu se suprostave. Ne pomaze ni medijski rat ni pokusaj stvaranja Majdana u Moskvi. Jos pre nekoliko godina su ga vredjali i Rusiju nazivali samo regionalnom silom. Danas se ne usudjuju da primene, toliko omiljenu i uvek upotrebljivanu, silu i da izadju na crtu.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here