T. Barbulović
Oduševili sunarodnike: Hor i Milica Pantin i Andrej Florinel Marinake kao solisti

Veliki događaj za parohiju Svetog velikomučenika Georgija u Kraljevini Danskoj bila je trodnevna poseta hora Srpske saborne crkve iz Temišvara. Bilo je to nezaboravno gostovanje oko četrdesetak članova jednog od najstarijih srpskih horova, u pratnji protojereja Joce Nestorovića, protođakona Miodraga Jovanovića i bogoslova Snežana Mihaja.

Gostovanje je krunisano koncertom duhovne i svetovne muzike u srpskoj crkvi u Kopenhagenu. Koncertu je prisustvovala Mirjana Živković, ambasadorka Srbije u Kraljevini Danskoj, sa suprugom, kao i Božidarka Zekić, savetnica Ambasade BiH u Kopenhagenu.

Zajedničko bogosluženje: Sveštenici Joca, Milan i Miodrag

Brojnoj publici, ispred parohije domaćina hor je predstavio Aleksandar Stojanov, član Crkvenog odbora.

– Osnivanje ovog hora 1836. godine obeležilo je početak duge, plemenite i plodne tradicije horskog pevanja Srba u istorijskom Banatu. Pri Srpskoj sabornoj crkvi u Temišvaru ta se tradicija održala sve do danas. Sadašnja mešovita postavka počela je da radi 1997, ubrzo posle gašenja pređašnjeg muškog hora koji je koji je delovao više od četvrt veka. Nastavljajući bogatu tradiciju svojih prethodnika, pored redovnog pojanja na bogosluženjima u temišvarskom Sabornom hramu i hramovima Eparhije temišvarske, hor je učestvovao i na mnogim manifestacijama duhovnog i svetovnog karaktera, u Rumuniji, Srbiji, Republici Srpskoj i Mađarskoj. Sa ciljem širenja hrišćansko pravoslavne muzičke kulture ali i očuvanja nacionalnog identiteta Srba na prostorima rumunskog Banata. Od 1997. horom diriguje Joca Bugarski – naveo je Stojanov.

Predstavio goste: Aleksandar Stojanov

I u Kopenhagenu je hor nastupio pod dirigentskom palicom profesora Joce Bugarskoga, a solisti su bili Milica Pantin, Andrej Florinel Marinake i Predrag Ostojin, u pratnji Rada Mirjanića na harmonici

Hor je pobrao pregršt aplauza a posle koncerta se gostima iz Temišvara i oduševljenoj publici obratili su se protojerej stavrofor Milan Gardović i protojerej Joca Nestorović koji su razmenili poklone. Prota Gardović je u horu poklonio ikonu Svetog velikomučenika Georgija donetu sa hodočašća iz Svete zemlje, a Krstom Gospodnjim darivao je sveštenstvo Saborne crkve iz Temišvara. Prota Nestorović je od srca domaćinu poklonio ikonu Svetog Đorđa Pobedonosca. Druženje je nastavljeno uz pesmu za bogatom trpezom.

Puna sala pratila nastup

Dan kasnije, uz pojenje hora Srpske saborne crkve liturgiju je služio je otac Milan, a sasluživali protojerej Joca i protođakon Miodrag. Nakon pričešća, vernom narodu se obratio protojerej Joca Nestorović i još jednoM se u ime svih gostiju zahvalio na zajedništvu u molitvama i gostoprimstvu domaćina. Posle toga je priređen ručak za sve prisutne. Bogatu trpezu sva tri dana pripremilo je Kolo srpskih sestara “Sveta Petka” iz parohije domaćina, na čelu sa Jovankom Osmajlić.

Gostovanje hora realizovano je uz pomoć Saveza Srba u Rumuniji (SSR), a posetu je pratio Goran Pantin, novinar i urednik nedeljnika “Naša reč”, glasila SSR.

Domaćini gostima priredili bogatu trpezu

Izuzetno gostoprimstvo

Dejan Popov, istaknuti član hora i jedan od organizatora dolaska u Kopenhagen, ističe da je osnovan 1836. godine što ga svrstava u najstarije, ako nije i najstariji hor, u vascelom Srpstvu.

– U sadašnjem sastavu hor od 1997. redovno poji na bogosluženjima u Srpskom sabornom hramu u Temišvaru. Repertoar nije isključivo duhovni već i svetovni jer nam je cilj očuvanje srpskog nacionalnog i verskog identiteta, pre svega Srba u Rumuniji ali želimo da promovišemo srpsku i pravoslavnu muzičke kulture u zemljama regiona. Naš dolazak ovde u Kopenhagen jeste u stvari zasluga ponajviše Aleksandra Saše Stojanova, našeg bivšeg člana a sada člana Crkvenog odbora ovdašnje parohije. Ono što mogu da podelim kao utiske jeste da smo svi veoma zadovoljni gostoprimstvom – istakao je Popov.

Ikona poklon domaćinima: Protojerej Joca Nestorović

Ne zaboravite poreklo

Protojerej Joca Nestorović, starešina Saborne crkve u Temišvaru kaže da je prvi put u Danskoj i u severnom delu Evrope.

– Drago mi je što sam imao priliku da upoznam ovu živu crkvu u Kopenhagenu. Danas sam prošao malo grad i video neke svetinje koje Danci imaju, ali mislim da je naša svetinja ovde jedna živa i mogu slobodno i odgovorno da kažem da je najlepša svetinja koju sam video. Došli smo sa našim mešovitim horom Saborne crkve koji se predstavio ovom divnim narodu kome se i ovom prilikom zahvaljujem za srdačnom gostoprimstvu i nadamo se da ćemo moći da uzvratimo bar istom merom. Pozdravljam sve ljude dobre volje, naše Srbe, i sve ostale koji dolaze i posećuju bogosluženja u ovome hramu. Želim da poštuju i ono što nije njihovo ali da vole i da nikada ne zaborave da su Srbi, pravoslavci, bilo gde da žive – starešina Saborne crkve u Temišvaru

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here