Nikana.gr
Zabranjeno rušenje i zidanje: Sve zgrade zidane vizantijskim stilom

Kako provesti tmuran, vetrovit dan na odmoru kada ne možete da plivate u moru ili jedrite ako ne u obilasku nečeg novog gde možete lepo i da ručate? Na grčkom ostrvu Tasos to je sigurno Teologos, jedno od najpoznatijih sela na ostrvu za koje se zna da ima prelepu prirodu i odličnu jagnjetinu. Na 10 kilometara od čuvenog letovališta Potos, selo privlači posetioce iz stranih zemalja, ali i Grčke, kako zbog duge istorije, tako i zbog lokacije, izgleda i prirodnih lepota.

Potpuno drugačije od ostatka ostrva, Teologos iznenađuje autentičnošću. Prostorom dominira jedinstveni vizantijski stil koji je karakterističan za istočnu Makedoniju i Trakiju, regiju u kojoj se i nalazi Tasos.

– Istorija Teologosa, jednog od najstarijih sela na Tasosu, seže do antičkih vremena. Nedaleko od njega su otkriveni naselje i grobnica iz 8. veka pre nove ere, dok je prvo pisano svedočanstvo iz 1287. godine. Grčka vlada je 1979. proglasila Teologos kulturnom prestonicom ostrva zbog njegove izuzetne arhitekture. Tom odlukom u selu je zabranjeno rušiti kuće i graditi nove, pa su mnogi stanovnici svoje stare kuće prodali strancima, Nemcima i Englezima koji su ih u skladu sa propisima obnovili i renovirali – priča za “Vesti” Ana Nikolić, vlasnica turističke agencije Nikana Travel. Šetajući uskim, kaldrmisanim ulicama Teologosa, shvatićete zašto Vlada Grčke ne dozvoljava da se ruše kamene zgrade neobičnog šarma. Idući glavnim putem koji prolazi kroz selo, stiže se do Muzeja folklora i doma pisca Vasilisa Vasilikosa Tazitisa, otvorenih za znatiželjne turiste.

Bratstvo: Brka sa srpskim turistima

– Nego… kada ste poslednji put videli kandelaber? E, u Teologosu ima samo njih! Na svakom koraku se oseća neverovatan uticaj vekovne istorije. Tu su lučni most u stilu kontinentalne evropske arhitekture, kao i Crkve Svete Paraskeve i Svetog Dimitrija u centru sela sa impresivnim i detaljno izrezbarenim ikonostasima – ističe naša sagovornica.

Prema njenim rečima, posetioci Tasosa leti preplave selo da bi uživali u autentičnom ambijentu i ukusnoj hrani. U tavernama širom Teologosa možete uživati u jedinstvenim tradicionalnim, lokalnim proizvodima sa ostrvskim medom, poslasticama i maslinama sa seoskih plantaža.

– Kulinarski užici uključuju ukusno jagnjeće i jareće pečenje na ražnju. Najpopularnija taverna sa jagnjećim pečenjem je Jatru ili Kod Brke, kako su je naši turisti nazvali. Postoji već 35 godina a vlasnik, čuveni Brka, veliki je obožavalac Srba. Zbog toga se sa njegove taverne često vijori srpska zastava – naglašava Ana.

Uživanje kraj vodopada

Kupanje u divljoj prirodi

Teologos krije stare krečnjačke pećine, ali i veličanstvene vodopade Kefalogurna, jednu od najvećih ostrvskih atrakcija otkako je pre tri godine probijen put do njih. Za ljubitelje prirode i trekinga, ostrvo nudi prelepe pešačke rute za početnike i najiskusnije šetače.

Do Kefalogurna vodopada se lako stiže, samo treba pratiti putokaz kod taverne Jatru. Ko želi da pliva sam u jezercetu ispod vodopada trebalo bi da stigne što je ranije moguće ujutru, zbog malog parkinga.

– Stene u okolini vodopada su klizave pa treba imati adekvatnu obuću. Nema stepenica za ulazak u jezerca čija je temperatura oko 10 stepeni i voda je ledeno hladna, čak i najtoplijeg avgustovskog dana. Prvi vodopad je veoma dubok, dok je drugi plići i pogodniji za kupanje, naročito dece – objašnjava Ana.

Priroda oko vodopada je potpuno očuvana, nema ni kafića ni prodavnica.

Zbirka nameštaja, odeće, posuđa, alata

Muzej folklora

Muzej folklorne umetnosti, smešten je u dvospratnoj vili, a restauriran je tako da podseća na bogoslovsku kuću. Izložena su tradicionalna odeća, posuđe, razboji i drugi svakodnevni alati, dok su na otvorenom prostoru alati različitih tradicionalnih zanata, od kojih neki još postoje. Na ulazu se plaća simbolična karta, a kustos, po želji, priča o Muzeju i eksponatima na engleskom jeziku.

Crkva Svetog Dimitrija

Živopisni duborez

U centru sela nalazi se crkva iz 1803. godine posvećena Svetom Dimitriju. Poznata je po drvenom ikonostasu ukrašenom živopisnim duborezom. Duborez je pravljen vrlo dugo i na njemu su prikazane scene iz Novog i Starog zaveta.