Posle Saveta Evrope, procena zapadnih saveznika Prištine je da Kosovo može lakše da uđe u NATO nego u Evropsku uniju i Ujedinjene nacije, ali i na tom putu ka prijemu u Alijansu nema čistog prolaza, smatra potpredsednica Centra za spoljnu politiku Suzana Grubješić.
Grubješić navodi da pošto Vašingtonska povelja iz 1949. o osnivanju NATO ne precizira obavezu da je za članstvo u Alijansi neophodno imati članstvo u UN, procena zapadnih partnera i kosovskih vlasti je da će Kosovo lakše postati članica NATO nego UN, jer se tu neće suočiti sa vetom Rusije ili Kine.
– Ali pošto je za članstvo u NATO potreban konsenzus svih članica saveza, i pošto postoje četiri članice koje ne priznaju državnost Kosova, nema garancija da će se to dogoditi u dogledno vreme, uprkos pritiscima na te četiri zemlje – objašnjava Grubješić.
Kako kaže, slična situacija je i sa napretkom Kosova u evropskim integracijama.
– Iako je u decembru prošle godine Kosovo podnelo aplikaciju za članstvo, o njoj se do danas nije raspravljalo u Savetu ministara, jer pet članica EU ne priznaje nezavisnost Kosova. Do daljeg, Kosovo ostaje potencijalni kandidat za članstvo u EU – navodi ona.
I Nikola Perišić iz Centra za društvena istraživanja ocenjuje za Kurir da je Priština daleko od završenog posla.
– Predstavnici kosovskih vlasti nalaze se u diplomatskoj ofanzivi i apliciranje za članstvo u mnogim međunarodnim organizacijama ima a cilj da ojača njihovu pregovaračku poziciju pred nastavak niza razgovora koji nas očekuju u narednim mesecima. Za otvaranje pregovora sa EU potrebna je saglasnost svih država članica, a znamo da pet država ne priznaje nezavisnost Kosova, dok je, na primer, pozicioniranje Mađarske po pitanju otpočinjanja pregovora Kosova sa EU nepoznanica – naglašava on.
Perišić upozorava i da su sve države EU prihvatile francusko-nemački plan, što može da znači da te države neće blokirati otvaranje pregovora.
– Takođe vidimo da Grčka i Slovačka nisu glasale protiv ulaska Kosova u Savet Evrope, što pokazuje njihovu promenu stava po pitanju nezavisnosti Kosova. Ipak, treba znati da je dug put od otvaranja pregovora i dobijanja statusa kandidata do punopravnog članstva i da taj proces traje najmanje 10 do 15 godina. S druge strane, čini se da je ulazak Kosova u NATO izvesniji, jer NATO ne želi novu krizu u vezi s prijemom novih članica, kao što je bio slučaj sa Švedskom i Finskom – objašnjava Perišić.