Kako je objavljeno je na internet stranicama županijskog tužilaštva Dubrovačko-neretvanske županije, optužnica je podignuta protiv trojice komandanata 2. Operativne grupe – generala J. Cokića (1934.), M. Ružinovskog (1935.) i
P. Strugara (1933.).
Optužnica je podignuta i protiv komandanta 9. Vojno-pomorskog sektora, admirala M. Jokića (1935.) i njegovog zamenika, kapetana bojnog broda M. Zeca (1943.).
Optuženi su i komandant 2. Taktičke grupe, general B. Stanković (1934.), komandant 472. motorizovane brigade, potpukovnik O. Vičić (1944.) i njegov zamenik, major R. Komar (1951.).
Takođe su optuženi kapetan I. klase V. Kovačević, zvani Rambo (1961.), koji je komandovao 3. bataljonom 472. motorizovane brigade i poručnik bojnog broda Z. Gvozdenović (1958.), koji je komandovao raketnom topovnjačom 403.
U optužnici se tvrdi da je u pomenutom periodu na dubrovačkom području ubijeno 116 civila, dok je više stotina civila ranjeno, a uništeni su kulturni i istorijski spomenici i nanesena šteta velikih razmera. |
Optužnicom se prva osmorica terete da, vršeći svoje dužnosti, nisu, iako morali i bili dužni, ništa preduzeli da spreče nedozvoljeno ponašanje potčinjenih jedinica.
Te jedinice su, protivno Ženevskim konvencijama, bez izbora cilja, artiljerijskim oružjem gađale naseljena mesta, ubijale civilno stanovništvo, zatvarale ga, maltretirale i terale u bekstvo, a po ulasku u naseljena mesta rušile civilne, kulturne, verske i privredne objekte, pljačkale ih i palile.
Kovačević se tereti da je kao komandant bataljona 6. decembra 1991. izdao naređenje za gađanje Dubrovnika i istorijskog jezgra Starog grada, koje je kao celina pod zaštitom UNESCO-a od 1979. godine i predstavlja spomenik nulte kategorije, pa je bilo propisno obeleženo UNESCO-vim simbolima raspoznavanja.
U napadu je ubijeno više civila i nanesena nesaglediva šteta kulturnim dobrima pod posebnom zaštitom međunarodnog prava.
Gvozdenović se tereti da je kao komandant raketne topovnjače 403 tokom 1991. godine izdavao naređenja da se iz topova s te topovnjače ispali više hiljada granata po naseljenim mestima, gađajući Cavtat, Župu Dubrovačku, Zaton, Trsteno, kao i hotele Kroacija, Belvedere, Plakir, Tirena i Minčeta, u kojima su se nalazile izbeglice, pa i sam Stari grad Dubrovnik.
Pri tom je poginulo i ranjeno više civila, a spomenicima kulture nanesena šteta velikih razmera.
Optužnica je podignuta na osnovu podataka prikupljenih tokom istrage i vojne dokumentacije bivše JNA, koja je 2009. godine pribavljena putem oficira za vezu hrvatskog državnog tužilaštva pri kancelariji tužioca u Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju u Hagu.
Iz pomenute dokumentacije utvrđeno je koje su jedinice i u kom periodu učestvovale u napadu na dubrovačko područje, kao i koje su jedinice napadale pojedina područja.
Na osnovu direktiva za napad, naređenja za borbena dejstva i izveštaja o borbenim dejstvima, koje su potpisivali optuženi, utvrđeno je koji je od njih i u kojem periodu komandovao pojedinim jedinicama i kakva je bila njihova komandna odgovornost.
Protiv svih optuženih je predloženo određivanje pritvora i raspisivanje poternice, navodi županijsko tužilaštvo Dubrovačko-neretvanske županije.