Savezni ministar zdravlja Greg Hant je krajem prošle nedelje najavio dugo očekivani program kompenzacije, koja će se primenjivati na sve ljude koji su vakcinisani protiv kovida, a dobili su neki od retkih, ali ponekad vrlo ozbiljnih, neželjenih efekata različitih vakcina.
Ova šema će pokriti samo zahteve verifikovane od strane tima nezavisnih stručnjaka, i to u vrednosti većoj od 5.000 dolara. Naknada će se isplaćivati samo na osnovu preporuke eksperata.
Agencija australijske vlade, Servisi Australija (Services Australia) će od 6. septembra početi da prima zahteve za kompenzacije, s tim da će moći da se prijave svi koji su imali neželjene efekte od Fajezerove ili Astrazenekine vakcine od februara ove godine do danas.
Na taj način, svi ti ljudi će moći da ostvare svoje pravo na brži i jeftiniji način naplate odštete, nego što su tužba i sudski proces.
Pravo na kompenzaciju imaju osobe koje su primile vakcinu bilo gde u Australiji, uključujući i radno mesto, što daje mogućnost poslodavcima, koji žele, da započnu program dobrovoljne vakcinacije. Naime, ovim programom kompenzacije poslodavci i medicinski radnici koji vakcinišu Australijance zaštićeni su od mogućih sudskih postupaka.
Takođe, ova odluka će možda ukloniti prepreku za poslodavce koji razmatraju mogućnost da uvedu obaveznu vakcinaciju, kao što su najavili proizvođač hrane SPC, avio-kompanija Kvantas i taksi udruženje 13Cabs, jer će na ovaj način skupe tužbe radnika s neželjenim efektima najverovatnije biti manje moguće.
Isto važi i za države koje su uvele obaveznu vakcinaciju za zaposlene u pojedinim industrijama, kao što su učitelji i zdravstveni radnici u Novom Južnom Velsu.
Ministar Hant ne isključuje mogućnost pojave neželjenih efekata nakon vakcinacije protiv kovida, ali većina tih pojava su blage i ne traju duže od nekoliko dana.
– Ozbiljni i po život opasni neželjeni efekti su veoma retki, ali važno je da obezbedimo mrežu zaštite kako bi se pružila podrška pogođenim osobama – izjavio je ministar.
Savet osiguravajućih kuća Australije, Australijsko lekarsko udruženje (AMA) i nekoliko grupa poslodavaca pozdravili su uvođenje ovog programa, koji su industrije i stručnjaci mesecima zahtevali.
Privredna i industrijska komora Australije, koja se zalagala za kompenzacijsku šemu, rekla je da su firme ranije bile zabrinute da bi ih programi vakcinacije na radnom mestu mogli opteretiti složenim pravnim zahtevima. Sada je, navodi se u saopštenju, industrija dobila zeleno svetlo za uspostavljanje vakcinacije na radnom mestu.
Prema mišljenju predsednika AMA Omara Koršida, program novčanih odšteta predstavlja i vladin glas poverenja u bezbednost vakcina koje se koriste u Australiji. Time se šalje snažna poruka pacijentima da, u izuzetno retkim slučajevima pojave ozbiljnih neželjenih dejstava, mogu da pristupe odšteti bez pribegavanja skupim i složenim sudskim sporovima.
Oni koji ne žele da koriste šemu i dalje će moći da se obrate sudu, ali je malo verovatno da će na taj način dobiti više novca. Portparol Ministarstva zdravlja rekao je da je program osmišljen tako da bi se sličan iznos dobio i na sudu.
Druge vakcine za koje se očekuje da će se koristiti u Australiji, poput Moderne i Novavaksa, takođe, će biti obuhvaćene programom.
Samo jedan zahtev
Ukoliko neko podnese zahtev za isplatu naknade zbog neželjenih dejstava vakcine, mora prvo da se obaveže da nakon toga više neće imati daljih potraživanja, niti da će preduzeti kasnije sudske postupke u vezi s istom povredom.
Tek obavezivanjem na ovajh uslov stiče se pravo na isplatu odštete. Inače, Morisonova vlada je još u oktobru prošle godine dala proizvođačima vakcina protiv kovida zaštitu od odgovornosti u slučaju retkih neželjenih dejstava.
Kompezacije i u drugim zemljama
Kompenzaciona šema je već predviđena u mnogim drugim zemljama sveta – Kanadi, Novom Zelandu, SAD, Velikoj Britaniji, Austriji, Danskoj, Finskoj, Francuskoj, Nemačkoj, Mađarskoj, Islandu, Italiji, Norveškoj, Rusiji, Letoniji, Sloveniji, Švedskoj, Švajcarskoj, Kini, Japanu, Južnoj Koreji, Vijetnamu, Nepalu i Tajlandu.