Drugi susret, ali bez nišana

0

Susret u Beogradu: Dejl Zelko, Željko Mirković i Zoltan Dani

 Srpski pukovnik Zoltan Dani je već u prvim danima bombardovanja SR Jugoslavije od NATO, oborio ponos američkog ratnog vazduhopslovstva, avion F117, zvani "nevidljivi". Jutarnji list donosi priču kako je srpski režiser Željko Mirković učinio slično čudo – spojio je pukovnika Danija i američkog pilota Dejla Zelka koji je upravljao tom letelicom, u dokumentarnom filmu "Drugi susret".
x Dani Zoltan proživljavao je traumatično vrijeme kad je prošlo njegovih pet minuta slave. Ljubomora nadređenih onemogućila mu je napredovanje. Gurnuli su ga na sporedne poslove, jasno mu davši do znanja da nikada neće postati general. Razbolio se, od stresa. Kad mu je umro otac u Švedskoj, Zoltan je sa posuđenih 500 maraka otišao na sprovod. Prijatelj je imao pekarnicu, pa je ondje radio da zaradi novac koji mora vratiti. Kad se vratio u Srbiju, u Kovin, otvorio je pekarnicu. U toj pekarnici, dok razvlači kore za pitu, srest će ga Dejl Zelko, kad se nakon 12 godina od njihova prvog susreta, na radaru, vratio na mjesto događaja.
x Ratko Mladić je 31. svibnja 2011. premješten u Hag. Izbile su demonstracije… U takvim okolnostima dovesti američkog pilota u Srbiju predstavljalo je ogroman sigurnosni rizik. Ipak, Zelko je stigao u Beograd. Prošetao je sa Mirkovićem Knez Mihailovom ulicom i ručao u središtu Beograda. Obaviješteni su bili samo srpsko Ministarstvo kulture i Američko veleposlanstvo… – Zdravo, pukovniče – kaže Zelko, ulazeći u Danijevu pekaru u Kovinu. Zastaje i salutira. Zoltan je u bijeloj majici, bijelim hlačama i s bijelom kapom. – Zdravo, Zelko – kaže mu i također pozdravlja vojnički… Dejl Zelko kaže da su mu korijeni slovenski. Njegov djed Željko emigrirao je nakon Prvog svjetskog rata u SAD i svoje ime pretvorio u prezime Zelko.
x Nakon što je NATO-ov zrakoplov srušen nad Srbijom, general Vesli Klark, tada zapovjednik NATO u Europi, osobno je nazvao pilota Zelka i naredio mu da se stavi u službu medija. Zelka je potom nazvao i predsjednik Bil Klinton. No, Zelko je odbio i taj, i hrpu poziva da za basnoslovne honorare ispriča događaj. U filmu "Drugi susret" svoju ispovijest je shvatio kao misiju u službi mira, želeći pokazati kako ljudi mogu postati prijatelji iako su u ratu bili ljuti protivnici. Dani Zoltan, pak, dobio je pozive dviju velikih istočnih sila da obučava raketne jedinice. Kad je 2003. počeo rat u Iraku, kolebao se, da li prihvatiti 10 milijuna dolara za obuku iračke vojske. Odlučio se za ostanak. Njihova sjećanja na ratni događaj, odlazak u Muzej vazduhoplovstva, gdje su izloženi ostaci F117 te na mjesto na kojem se sedam sati Zelko skrivao prije nego što ga je pronašla spasilačka američka jedinica, trebali su biti kraj filma. No, jedan događaj produljio je snimanje za još dvije godine.
x Američki je pilot donio dar koji je Zoltanovoj supruzi poslala Zelkova žena – ručno rađeni pokrivač na kojem je motiv zvijezde. Takve zvijezde, objasnila je Loren, Zelkova supruga u poruci Ireni, bile su na srušenom zrakoplovu, ali i na nebu pod kojim su te ratne noći bili i Zoltan i Zelko. To je bio jak motiv da se film proširi i na supruge, njihove strahove, pa upoznajemo i njihove obitelji, koje će se, odlaskom obitelji Dani u dom američkog pilota u Nju Hempšir, sprijateljiti.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here