Druga velika zvezda na čuburskom nebu

0

Fascinirao je kao Flojd: Dragan Nikolić

Druga velika zvezda na čuburskom nebu, posle već sjajne zvezde Bate Živojinovića, bio je Dragan – Gaga Nikolić.
U njegovoj oficijelnoj biografiji piše: Dragan Nikolić rodio se u Beogradu, u Požarevačkoj ulici, 20. avgusta 1943. godine. Mnogo godina kasnije postaje velika filmska zvezda, s velikim brojem kultnih filmova, TV serija i nebrojenim nagradama. Oženjen je našom velikom filmskom divom Milenom Dravić.
Ali, šta ne piše u njegovoj biografiji? U njoj ne piše da se jednog letnjeg dana, kao đak drugog razreda Srednje ekonomske škole, zajedno sa svojim drugom Milošem Miloševićem Slovencem, prijavio za prijemni ispit na Filmskoj akademiji. Tada je Gaga slagao komisiju da je svršeni srednjoškolac, a tek je trebalo da polaže popravni ispit iz dva predmeta sa druge godine.
Njegov stariji brat Mirko muku je mučio da brata natera da uči i položi popravni ispit.

Presedan na Akademiji
Nekako u to vreme kod Mirka je došao Dragan Stojanović, koji je znao da Gaga ne voli da uči i da je bilo teško naterati ga da zagreje stolicu.
Dogovorili su se sa Gagom da ga Mirko propita kada savlada gradivo. Kada je Mirko, posle nekog vremena, otvorio vrata od Gagine sobe, njega nigde nije bilo. Tada su i Mirko i Dragan shvatili da su namagarčeni jer su videli uže napravljeno od čaršava, vezano za terasu, niz koje se Gaga spustio i zbrisao.

Milena Dravić

Od najranijeg detinjstva njegova glumačka sposobnost prirodno se ispoljavala. Gaga je prijemni ispit za Akademiju polagao zajedno sa Mišom Slovencem, ali su se, za svaki slučaj, unapred dogovorili da ukoliko ne polože prijemni "brišu preko grane".
Srećom, Gaga je položio prijemni i upisao se na Akademiju, bio je to presedan u to vreme, mada je imao završena samo dva razreda srednje škole. Njegova glumačka veština i neizmerni talenat vrlo brzo ga odvode u svet filma.
Njegov drug Miša Slovenac nije prošao, pa mu se trag izgubio u vremenu.

Prva u nizu nagrada
To je bio trenutak kad Gaga napušta detinjstvo. Svoj prvi angažman dobio je u Pozorištu "Boško Buha", a onda mu se, kao na dlanu, otvorio svet pozorišta, filma i televizije. Sve ostalo što je usledilo već je istorija.
I onda se dogodilo ono što se moralo dogoditi. Njegova glumačka sposobnost i neizmerni talenat vrlo brzo ostvaruju njegove snove.
Vremenom je postao veliki glumac. Da bi ostvario likove koje je trebalo da glumi, pričao nam je da njemu nije dovoljno samo da uđe na scenu gde ide snimanje, već bi prethodno razmišljao o likovima koje glumi.
Svi oni koji su radili u ekipi sa njim pričaju da je uvek za vreme snimanja bio vedar, pun duha i pozitivno uticao na ostale i podvlače njegovu profesionalnu savesnost.
Filmsku karijeru započeo je 1964. godine manjom ulogom u filmu "Pravo stanje stvari", gde je bio potpisan svojim krštenim imenom – Dragoslav Nikolić. Zasluge za promenu imena duguje grešci u odjavnoj špici TV serije "Dovoljno je ćutati" iz 1965. godine.

Uzbudljiva knjiga s istinitim pričama

Dragan – Gaga Nikolić, glumac:
Sa Laletom Vujadinovićem poznajem se od najranije mladosti, još od detinjstva. Bio je oštar momak sa beogradske kaldrme. Bili smo komšije, odrastali smo u istom okruženju, imali iste drugare. Veliki deo vremena provodili smo na terenima sportskog društva Radnički, na Crvenom krstu.
Kasnije je svako od nas pošao svojim putem. Nismo stigli da se intenzivno družimo, ali je najvažnije da smo se uvek cenili, poštovali i uvažavali.
Sećam se kad je Lale došao iz Pariza, gde je bio u gostima kod Miloša Miloševića. Pokazivao mi je fotografiju sa lepom Francuskinjom, koja je tada bila Miloševa devojka. Kasnije se ona udala za Alena Delona i promenila ime u Natali. Bio je diskretan i nije hteo da mi priča pikanterije iz te Miloševe avanture.
Srećan sam što je Lale napisao ovu uzbudljivu knjigu, gde je zabeležio istinite priče iz naših života. Njegove priče govore o našem srećnom vremenu mladosti, koja je ostala iza nas.
Iz njegove Bacetine ulice, koje više nema, nema ni mnogo naših zajedničkih drugara pored kojih smo proveli najlepše godine života, a koji su prerano otišli bez pozdrava.
Na svu sreću, Lale i ja smo još tu, na Čuburi i Crvenom krstu.

Prva značajna uloga bila je uloga sezonskog radnika labilnog morala u filmu "Kad budem mrtav i beo" (1967) Živojina Pavlovića, a za ulogu u filmu "Tri sata ljubavi" Fadila Hadžića dobio je diplomu na festivalu u Puli 1968. godine.
Mnogo bi mi trebalo prostora da nabrojim sve njegove uloge od filma "Život je lep" Bore Draškovića, do "Poslednjeg kruga u Monci" 1989. i "Original falsifikata" iz 1991. godine.
Ipak, najveća popularnost stiče TV serijama "Otpisani" i "Povratak otpisanih", ali i u sjajnom šou-programu "Obraz uz obraz" sa Milenom Dravić. Za sve svoje uloge osvojio je 11 nagrada, od nagrade "Pavle Vujisić" do nagrade Zlatni pečat 2013. godine.

Pravi Čuburac
Za razliku od Bate, Gaga je ostao i veliki pozorišni glumac. Bio je član Beogradskog dramskog pozorišta na Krstu, a zatim postao stalni član Ateljea 212, u kome je od 1969. godine odigrao više od 20 uloga i ostvario veoma uspešnu pozorišnu karijeru.
Mangup sa Crvenog krsta kao mlad i kao glumac udahnuo je život kultnim antiherojima tipa Džimija Barke, legendarnog Flojda, simpatičnog Prleta, šarmera Popaja, divljeg Vlaha-Alije, gradskog viteza Urketa… Najveći šarmer sa Krsta u mladosti, još šarmantniji kako je vreme proticalo, postao je najveći seks simbol srpskog filma, mada već četiri decenije uživa u braku sa velikom glumicom – Milenom Dravić.
"Dostojanstvo je mera stvari" – bila je rečenica izgovorena u filmu "Kad budem mrtav i beo", koja je postala kredo njegovog umetičkog i građanskog života.
Kada mu je mnogo godina kasnije uručivano priznanje za doprinos kinematografiji, Gaga je rekao kako je kroz čitavu karijeru nastojao da u sebe utka ono što je pisalo na špici prvog velikog filma u kome je zaigrao. A pisalo je: "I kad budem mrtav i beo, ja bih ipak hteo da kakva-takva svetiljka budem". I mada nije otišao, njegova svetiljka blista.
Kad su ga pitali šta ga je vodilo kroz život, karijeru i u šta je verovao, Gaga je odgovorio: "Verovao sam u sebe. Uz želju da pobedim, ali i da pobedim sebe. A i život i gluma su pobeđivanje bez pobede." Pravi Čuburac!

Važno je pobediti
Nikada nije propustio da kaže da je detinjstvo proveo na Crvenom krstu, a na Krstu je postojalo Beogradsko dramsko pozorište, bioskop i klub Radnički.
„ Kada sam se prvi put "okešao" na prozor ondašnjeg Savremenog pozorišta, ostao sam bez daha ugledavši našminkane i kostimirane glumce; video sam neki potpuno drugi svet, meni nepoznat.
„ Zbog prve ljubavi – kaže – nisam mogao ni da jedem, ni da spavam, a ona je bila lik iz knjige, sestra indijanskog poglavice Vinetua.
Kada sam ga sreo ovih dana, Gaga, pun radosti mi je rekao: „ Ako su Kubertenova pravila bila: Važno je učestvovati, Žil Rime je doneo novo pravilo – nije važno učestvovati, važno je pobediti i biti svetski prvak. Toga se pridržavam i danas. Da kucnem u drvo, za sada je tako i to mi prija.
 

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here