Na grčkom ostrvu Krit postoji jedan izuzetno važan istorijski spomenik koji je po svemu jedinstven, a sada je restauriran, konzerviran i ponovo otvoren za posete turista iako je star više od dva milenijuma.
Restauracija centralnog dela pozorišta, ulaza i tribina za publiku izvedeno je po najvišim standardima i uz upotrebu originalnih i sofisticiranih metoda.
Bočne strane pozorišta su ponovo isklesane u kamenu, dok su delovi zidina i drugi prolazi drevne strukture vraćeni na svoje mesto.
Podignut je u 8. veku pre Hrista u blizini grada Aptera i napušten je oko 7. veka. Sada je veoma važno arheološko nalazište. Ostaci pozorišta koje je bilo centar dešavanja u gardu, bilo je ozbiljno oštećeno na početku 20. veka požarom koji je izbio na jednom delu tribina.
Uz pratnju strukture čitave građevine, bilo je izvodljivo obnoviti pozorište i vratiti mu njegov prvobitni izgled. Posao koji je ovde rađen bio je dokumentovan i izveden od strane iskusnog tima stručnjaka iz različitih disciplina: arheologije, arhitekture, konzerviranja, inženjerstva i digitalizacije. Radove su vodile grčke naučne institucije koje su bile uključene u projekat.
Sav materijal koji je korišćen je bezbedan i u potpunosti komplementaran sa originalnim. Titanijum je jedan od materijala koji je korišćen jer se pokazao kao odličan pri restauraciji Akropolja.
Pozorište je ponovo otvoreno 2015. godine i tu su održavane brojne predstave tragedije i komedije, kao i mnogi drugi muzički i kulturni događaji. Dve lokalne škole pridružile su se projektu i učestvuju u sakupljanju sredstava za spomenik.
Otvaranje je privuklo veliku pažnju javnosti, pa se sve veći broj turista interesuje za posetu ovom spomeniku. U 2018. godini ovaj spomenik je posetilo 42.589 turista što je značajno više nego 2017. kada ih je bilo 38.662. Očekuje se dalji porast broja posetilaca i u 2019. godini što će spomeniku pružiti finansijsku potporu da se održava i radi.