Dragutinović: Milijardi nije ni bilo

0

Ministarka je u intervjuu za "Politiku" rekla da niko ne tvrdi da se taj novac troši mimo zakona, već samo da nije obuhvaćen budžetom. Pojedini direktni i indirektni korisnici budžetskih i sredstava organizacija za socijalno osiguranje – škole, ustanove kulture, fakulteti, SANU, klinički centri, statistika, geodetski zavod, imaju pravo na sopstvene prihode, prodajom robe ili vršenjem usluge, objasnila je Diana Dragutinović.

 

Novca, u stvari, ima, ali ga nema, a realno je tu, samo se ne vidi, mada su pare u budžetu, odnosno nisu baš sasvim u budžetu… i tako to: ministarka Diana Dragutinović
 

Novi zakon o budžetskom sistemu omogućiće postepeno uključivanje tih prihoda u budžetski proces, jasniji uvid, bolju kontrolu i upravljanje javnim finansijama. Ona objašnjava i da evidencija priliva ovih sredstava nije jedinstvena – jedan deo se sliva na konsolidovani račun Trezora, ali mnogo veći deo se registruje preko platnog prometa. Prema prikupljenim podacima, oko 70 milijardi dinara su sopstveni prihodi direktnih i indirektnih budžetskih korisnika, različitih agencija i regulatornih tela, uključujući i namenske prihode, a oko 30 milijardi dinara iznose prihodi zdravstvenih ustanova.
 

Gubimo 35 milijardi dinara godišnje zbog poreskih izuzeća

Za "nevidljivost" jednog dela novca koji se ne vide u budžetu, "kriv" je i Zakon o porezu na dobit preduzeća.
"Naš Zakon je kombinacija niske stope i velikih izuzeća. Oko 35 milijardi dinara se gubi zbog različitih poreskih izuzeća. Povoljniji poreski tretmani su jedna vrsta subvencije države", rekla je ministarka za "Blic", navodeći da je važeća poreska stopa od 10 odsto dovoljno niska i da nema mesta brojnim oslobađanjima.

Ostalih 100 milijardi dinara, za koje je ministarka u utorak kazala da se ne vide u državnoj kasi, su sredstva budžetskih korisnika koja se u budžetu ne evidentiraju i za očekivati je da će to uskoro biti promenjeno, jer je, prema rečima Dragutinovićeve, formirana radna grupa koja će analizirati svaki prihod pojedinačnih institucija.

 

Novim zakonom o budžetskom sistemu stvoren je i pravni okvir pripreme za korišćenje razvojne pomoći EU i propisano je da opšti deo budžeta sadrži i pregled očekivanih sredstava po ovom osnovu, objasnila je ministarka finansija.

 

Bespovratna sredstva po ovom osnovu, ističe ona, stizala su i u proteklom periodu i bila su usmerena na razne projekte – jačanje institucionalnog kapaciteta poreske uprave, NBS, podrške razvoju interne finansijske kontrole, kontrole državne pomoći izbeglim i raseljenim licima, rekonstrukcije Žeželjevog mosta, navela je ona. Dragutinovićeva je istakla da postoji evidencija svih prihoda i projekata, ali da ona dosad nije bila prikazana u budžetu. 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here