Dozvola za pištolj dostupnija od vozačke

0

Svaki osmi građanin Srbije ima dozvolu za držanje oružja, a koliko ima nelegalnog oružja kod građana još se samo nagađa, najnoviji su podaci organizacija koje se bave praćenjem ovog problema.
U nekoliko slučajeva prethodnih meseci ubice su likvidirale svoje žrtve iz pištolja ili lovačkih pušaka za koje su imale urednu dozvolu. To je ponovo pokrenulo pitanje manjkavosti procedura za dobijanje dozvola za posedovanje i nošenje oružja.
Registrovanog oružja kod građana Srbije ima iznad evropskog proseka i mnogo više u odnosu na okolne države. Iako se Crnogorci tradicionalno hvale svojom ljubavlju prema oružju, zvanično registrovanog oružja među građanima Srbije je 14,7 komada, u Crnoj Gori 13,2, u Bosni i Hercegovini 9,3, a u Hrvatskoj 8,4 komada na 100 stanovnika.
Još su alarmantnije nezvanične procene. Prema nezvaničnim policijskim procenama, u posedu građana Srbije legalno i nelegalno nalazi se oko pola miliona pištolja i revolvera, 470.000 pušaka i karabina, oko 100.000 vazdušnih pištolja, lukova i samostrela. Druge procene specijalizovanih agencija govore da se osim oko 1,2 miliona registrovanog oružje, kod građana Srbije nalazi od 500.000 do 1,5 miliona komada oružja, a najdrastičnije pretpostavke govore da ga ima i duplo više od toga. Prema ovim podacima, oko 15 procenata građana Srbije ima dozvolu za posedovanje oružja, dok samo njih oko 1.700 ima dozvolu za nošenje.
Do dozvole za posedovanje oružja u Srbiji dolazi se i dalje bez obavljenog lekarskog pregleda, pa mnogi u šali kažu da je teže doći do vozačke dozvole, gde je pregled obavezan, nego do dozvole za oružje.
Da bi neko sada dobio dozvolu za posedovanje oružja, mora podneti zahtev za odobrenje za nabavku oružja, važeću ličnu kartu, uverenje suda da nije pod krivičnim postupkom, uverenje o obuci u rukovanju vatrenim oružjem – za koje se podnosi zahtev za nabavku. Obuka traje samo jedan dan, sastoji se od teorijskog i praktičnog dela.
Nacionalna asocijacija za oružje (NAOS) već godinama radi na promeni Zakona o oružju i predlaže obavezan lekarski pregled pre i posle dobijanja dozvole.

 

I komšiluk se pita
Prema zakonu, diskreciono je pravo policije da li će nekom odobriti dozvolu za posedovanje oružja ili ne. To najčešće zavisi od činjenice da li je ta osoba imala problema sa zakonom, da li postoje informacije da je član neke kriminalne grupe, a i obavezan je razgovor sa komšijama podnosioca zahteva kako bi se videlo da li je u pitanju osoba koja je sklona kriminalu ili čudnog ponašanja.

 

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here