Oko 70 miliona državno osiguranih pacijenata u Nemačkoj će ubuduće morati da doplaćuje između pet i deset evra za oko 1.800 medikamenata na recept, jer su zdravstvena osiguranja od 1. jula smanjila refundiranje za hiljade lekova, a farmaceutski proizvođači nisu smanjili svoje cene u istoj meri. Zdravstveni osiguranici će zbog toga morati da nadoknade razliku, piše "Fokus".
Dodatni troškovi |
U prvom redu su ovom merom pogođeni hronični pacijenti koji koriste lekove protiv povišenog krvnog pritiska, čira na želucu ili gorušice. Tako je, na primer, kod lekova za snižavanje krvnog pritiska (kandesartan, doksazosin, eprosartin, irbesartan, losartan, ramipril, telmisartan, teranar i valsartan) refundiranje umanjeno i do 70 procenata. Takođe i za različite protonske pumpe (poput omeprazola, pantoprazola i rabeprazola) protiv gorušice i čira na želucu gornja granica za refundiranje je spuštena, a isto važi i za lekove protiv migrene (naratriptan, sumatriptan, zolmitriptan).
Participacije su oslobođeni samo oni lekovi čija je cena bar 30 odsto ispod odgovarajućeg fiksnog iznosa. Prema proračunima nemačkog Udruženja farmaceuta broj lekova izuzetih od participacije u odnosu na prethodni mesec je smanjen za više od trećine (sa 4.800 na 3.000). Od oko 33.000 lekova koji podležu fiksnom iznosu, stopa za oslobađanje od participacije pada sa 15 na manje od deset procenata. Farmaceutske kuće inače mogu da prilagođavaju cene svakih 14 dana.
Sve apoteke su u zakonskoj obavezi da naplaćuju participaciju od državno osiguranih pacijenata i da ih prosleđuju osiguranjima. Sa dve milijarde evra u 2013. godini, participacija je dostigla novi rekord. U proseku ona iznosi 2,60 evra po pakovanju. Apotekar odmah može da vidi na računaru da li medikament podleže dodatnoj naplati ili je oslobođen. Za lekove na recept, pacijenti moraju da plate deset odsto od cene – najmanje pet i najviše deset evra. Participacija je uslovljena stvarnom cenom leka.