U pitanju su sistematski pregledi zaposlenih i lekarska uverenja koje građani traže po raznim osnovama, od vozača do zapošljavanja, zbog čega su odlazili u Čačak i Kragujevac, a razlog je novac.
Direktor Bolnice Miro Lazarević rekao je da dve godine Dom zdravlja nije plaćao usluge koje su obavljane u toj ustanovi i da je dug "dostigao astronomske razmere bez izgleda da bude isplaćen".
"Ovi poslovi nam obezbeđuju tržišni prihod jer to ne pokriva Republički fond za zdravstveno osiguranje, pošto preduzeća i firme posebno plaćaju sistematske preglede svojih radnika, a građani razna uverenja", rekao je Lazarević.
On je istakao da je zbog toga Bolnica bila primorana da sklopi ugovor sa Domom zdravlja u Čačku čije ekipe dolaze u Gornji Milanovac, kako bi se građani zaštitili nepotrebnih putovanja i dodatnih troškova i "to je već zaživelo".
Direktorka Doma zdravlja Dragica Topalović kaže da od Bolnice nije zvanično o tome obaveštena i da dug nije sporan, ali da su Domu zdravlja prioritet pacijenti i bolesnici, a ne novac.
"Reč je o dugu od skoro šest miliona dinara, a sada se pitam kako da im to platimo kada su angažovali Medicinu rada iz Čačka, a mi ostali bez ikakvih prihoda, pri čemu prevozimo pacijente za šta oni dobijaju novac", rekla je Topalović.
Ona ističe i problem nedostatka kadrova i navodi primer hitne službe u kojoj rade četiri lekara a potrebno je najmanje 10 jer se radi po smenama, a teritorija brdsko-planinska i među najvećim u Srbiji.
Lokalna samouprava o svemu ovome se ne izjašnjava iako je Dom zdravlja u njihovoj nadležnosti, a angažovanjem čačanske službe deo sredstava sa ovog područja će odlaziti u susedni grad.