Dr Magdalena Vujović iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore ističe da je slanina prepoznata kao dobar nutritijent, bogata selenom, vitaminima B-kompleksa, ali se mora konzumirati umereno, a preporuka je isključivo tokom zimskih meseci.
Ukoliko je pred vama naporan radni dan koji zahteva i fizičku i mentalnu snagu, lekari preporučuju tradicionalni doručak poput slanine i jaja.
„Nisu svima iste energetske potrebe, niti isti radni zadaci. Jaja i slanina predstavljaju nutritivno bogat doručak, ali su i kalorijski bogatiji u odnosu na ovsenu kašu, pa su preporuke uvek individualne“, kazala je u „Bojama jutra“ na Televiziji Vijesti dr Magdalena Vujović iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore, prenose Vijesti.
Način pripreme hrane igra značajnu ulogu u nutritivnim vrednostima obroka.
„Na primer, priprema jaja na laganoj vatri ili pečenje slanine može značajno da utiče na broj kalorija i sadržaj masti u obroku“, istakla je Vujović.
Ona ističe da je slanina prepoznata kao dobar nutritijent, bogata selenom, vitaminima B-kompleksa, ali se mora konzumirati umereno, a preporuka je isključivo tokom zimskih meseci.
Međutim, tradicionalni doručak nije preporučljiv za osobe sa kardiovaskularnim problemima, visokim holesterolom ili poremećajem lipidnog statusa.
Takođe, Vujović naglašava prednosti ovsenih kaša i drugih žitarica, koje su izuzetno pogodne za osobe koje žele da izgube višak kilograma, jer oblažu želudac i podstiču probavu.
„Ovsene pahuljice, posebno kada se pripremaju na nižim temperaturama, stvaraju biofilm u probavnom traktu, što doprinosi boljoj probavi i stabilizaciji nivoa glukoze u krvi“, istakla je dr Vujović.
Prema anketi putem interaktivne aplikacije Megafon, većina gledalaca (82 odsto) izabrala je tradicionalni doručak sa jajima i slaninom, dok 18 odsto smatra da je idealan doručak ovsena kaša.