Al Džazira Balkans

“Hu­ma­ni­tar­na di­plo­ma­ti­ja” ko­ri­go­va­la je ne­ke cr­no-be­le tur­ske po­de­le na pri­ja­te­lje i ne­pri­ja­te­lje, pa je An­ka­ra po­pra­vi­la od­no­se s Grč­kom, Izra­e­lom i Jer­me­ni­jom, ko­je su upu­ti­le po­moć, ali ta­kvih sig­na­la ne­ma sa Si­ri­jom, upr­kos za­jed­nič­koj tra­ge­di­ji ko­ju je iza­zvao ze­mljo­tres.

Tur­ski isla­mi­sti uve­re­ni su da sa­mo mu­sli­ma­ni jed­ni dru­gi­ma mo­gu da bu­du bra­ća, dok se na­ci­o­na­li­sti dr­že man­tre da “Tur­ska ne­ma dru­gih pri­ja­te­lja sem Tu­ra­ka”.

Uklju­ču­ju­ći oba ova pri­stu­pa u svo­ju po­li­ti­ku, vla­da­ju­ća Par­ti­ja prav­de i raz­vo­ja i njen ko­a­li­ci­o­ni part­ner, Par­ti­ja na­ci­o­na­li­stič­kog po­kre­ta, če­sto “spolj­ne ne­pri­ja­te­lje” ko­ri­ste da bi od­vu­kli pa­žnju od do­ma­ćih pro­ble­ma.

Ze­mljo­tres me­nja ne­ke jed­na­či­ne. Me­đu­na­rod­na po­moć sva­ka­ko ne­će bit­no pro­me­ni­ti di­na­mi­ku tur­ske spolj­ne po­li­ti­ke, ali je po­ka­za­la da ne­pri­ja­telj­stva ne mo­ra­ju da bu­du več­na.

Naj­bo­lji pri­mer je Jer­me­ni­ja. Dve ze­mlje ne­ma­ju di­plo­mat­ske od­no­se, a Jer­me­ni su 2020. iz­gu­bi­li rat pro­tiv Azer­bej­dža­na oko spor­ne te­ri­to­ri­je Na­gor­no-Ka­ra­bah, po­naj­vi­še zbog obil­ne voj­ne po­mo­ći ko­ju je Tur­ska pru­ži­la re­ži­mu u Ba­kuu. Ipak, pr­vi put po­sle tri de­ce­ni­je, Tur­ska je otvo­ri­la gra­ni­cu ka­ko bi omo­gu­ći­la ula­zak ka­mi­o­na s jer­men­skim spa­si­o­ci­ma i hu­ma­ni­tar­nom po­mo­ći. Šef di­plo­ma­ti­je vla­de u Je­re­va­nu po­se­tio je stra­da­li grad Adi­ja­man.

Su­se­di su i pre po­tre­sa otvo­ri­li raz­go­vo­re o nor­ma­li­za­ci­ji, ali Tur­ska je ja­sno sta­vi­la do zna­nja da ne tre­ba oče­ki­va­ti sr­dač­ne od­no­se dva na­ro­da, ko­je i da­nas du­bo­ko raz­dva­ja pi­ta­nje stra­da­nja Jer­me­na 1915, kad je ubi­je­no oko mi­li­on i po pri­pad­ni­ka ovog na­ro­da – što oni sma­tra­ju ge­no­ci­dom, a Tur­ska to či­tav vek po­ri­če.

Upr­kos sve­mu, jer­men­ska po­moć su­se­du je do­bra pri­li­ka za di­plo­ma­ti­ju, iako je Azer­bej­džan – ko­ji je upu­tio naj­ve­ći tim od oko 900 spa­si­la­ca – pro­tiv nor­ma­li­za­ci­je pre pot­pi­si­va­nja sve­o­bu­hvat­nog mi­ra s Jer­me­ni­jom.

Grč­ka je još je­dan su­sed ko­ji je po­žu­rio da po­mog­ne, upr­kos stal­noj ten­zi­ji u od­no­si­ma iza­zva­noj kon­flik­tom oko Ki­pra, te­ri­to­ri­jal­nim spo­rom oko vo­da Egej­skog mo­ra gde su ot­kri­ve­na ve­li­ka na­la­zi­šta ga­sa i pro­ble­mi­ma s ra­znim mi­gran­ti­ma iz Tur­ske ko­ji Grč­ku ko­ri­ste kao ru­tu na pu­tu ka za­pad­noj Evro­pi.

Pred­sed­nik Re­džep Ta­jip Er­do­gan ne­dav­no je Gr­ci­ma pre­te­ći po­ru­čio da tur­ska voj­ska “jed­ne no­ći mo­že ne­na­da­no da do­đe do vas”, ali tur­ska jav­nost ni­je kri­la za­hval­nost grč­kim spa­si­o­ci­ma.

Iako to ni­je do­volj­no da bi se ot­klo­ni­li mno­gi pro­ble­mi ko­ji tra­di­ci­o­nal­no pri­ti­ska­ju ri­va­le na Ege­ju, grč­ki mi­ni­star za ci­vil­nu za­šti­tu lič­no je pred­vo­dio is­po­ru­ke hu­ma­ni­tar­ne po­mo­ći.

Šef di­plo­ma­ti­je Ni­kos Den­di­jas sa tur­skim ko­le­gom Me­vlu­tom Ča­vu­šo­glu­om pro­šle ne­de­lje je po­se­tio Ha­taj, jed­nu od naj­te­že po­go­đe­nih tur­skih pro­vin­ci­ja.

– Ne mo­ra­mo da če­ka­mo na pri­rod­ne ka­ta­stro­fe da bi­smo po­bolj­ša­li od­no­se – re­kao je Den­di­jas, dok je Ča­vu­šo­glu iz­ra­zio na­du da će se “ne­sla­ga­nja ot­klo­ni­ti kroz di­ja­log i na iskren na­čin”.

Ze­mljo­tres je bio pri­li­ka i za di­plo­ma­ti­ju Izra­e­la. Dve ze­mlje su ne­dav­no ob­no­vi­le od­no­se pre­ki­nu­te po­sle in­ci­den­ta u Me­di­te­ra­nu 2010. go­di­ne, a izra­el­ski pred­sed­nik Isak Her­cog bio je me­đu pr­vi­ma ko­ji su po­zva­li Er­do­ga­na da mu iz­ra­ze sa­u­če­šće. Šef izra­el­ske di­plo­ma­ti­je Eli Ko­en sa­stao se s pred­sed­ni­kom u An­ka­ri dok se izra­el­ski tim od 450 lju­di od­mah uklju­čio u ak­ci­je spa­sa­va­nja.

Tur­ski sa­ve­zni­ci iz NA­TO-a, po­put SAD i Fran­cu­ske, ko­ji če­sto oštro kri­ti­ku­ju An­ka­ru, ta­ko­đe su po­nu­di­li po­moć, kao i Šved­ska i Fin­ska, či­je uklju­če­nje u NA­TO Tur­ska blo­ki­ra zbog pi­ta­nja kurd­ske po­li­tič­ke emi­gra­ci­je.

Ki­na, ko­ja je na me­ti Tur­ske zbog tret­ma­na mu­sli­man­ske za­jed­ni­ce Uj­gu­ra, ta­ko­đe je po­sla­la tim od 467 lju­di i teh­nič­ku opre­mu. Ru­si­ja, či­ji su od­no­si s Tur­skom me­ša­vi­na sa­rad­nje i kon­flik­ta, upu­ti­la je eki­pu od 401 spa­si­o­ca, pe­tu naj­ve­ću po­sle Azer­bej­dža­na, Špa­ni­je, Ki­ne i Izra­e­la.

Ze­mljo­tres, me­đu­tim, ni­je uti­cao na pri­bli­ža­va­nje sa Si­ri­jom, či­ji su se­ve­ro­za­pad­ni kra­je­vi bi­li naj­te­že po­go­đe­ni i da­ni­ma su osta­li izo­lo­va­ni. Tur­ska voj­no kon­tro­li­še de­lo­ve te te­ri­to­ri­je na ko­joj ope­ri­šu po­sled­nje gru­pe po­bu­nje­ni­ka ko­ji se bo­re pro­tiv re­ži­ma pred­sed­ni­ka Ba­ša­ra el Asa­da.

Tur­ska, na či­joj je te­ri­to­ri­ji već vi­še od tri mi­li­o­na si­rij­skih iz­be­gli­ca zbog gra­đan­skog ra­ta, an­ti­mi­grant­sko ras­po­lo­že­nje u da­ni­ma po­sle po­tre­sa do­ži­vlja­va kao pri­li­ku da se iz­be­gli­ce vra­te za Si­ri­ju.

An­ka­ra je Si­rij­ci­ma za­bra­ni­la pre­la­ske u Tur­sku, ma­da se sa­gla­si­la o otva­ra­nju dva no­va gra­nič­na pre­la­za ka­ko bi po­moć UN kre­nu­la ka če­ti­ri mi­li­o­na ugro­že­nih sta­nov­ni­ka pro­vin­ci­je Idlib. An­ka­ra se tru­di da sa­ču­va sta­tus kvo.

Ose­ćaj za­jed­nič­ke pat­nje ni­je us­peo da ubla­ži ani­mo­zi­tet Tur­ske, ko­ja od po­čet­ka gra­đan­skog ra­ta u Si­ri­ji tra­ži Asa­do­vo ski­da­nje sa vla­sti i po­dr­ža­va sve ko­ji ima­ju isti cilj. Ra­ni­ji sig­na­li mo­gu­će nor­ma­li­za­ci­je sa­da su iz­gu­bi­li sna­gu.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here