Tanjug

Premijer Albanije Edi Rama i neki od političkih lidera na Kosovu, kako vladajućih stranaka, tako i onih u opoziciji, nastavljaju sukob u medijima oko ideje “Otvoreni Balkan”, a ta tema je izazvala i debatu među političkim analitičarima, piše Dojče vele.

Politički analitičar Bljerim Burjani rekao je za Dojče vele da se “nesporazumi između Kosova i Albanije mogu izbeći bližom saradnjom na ekonomskom polju.

Prema Burjaniju, albanski premijer Edi Rama vidi inicijativu “Otvoreni Balkan” kao projekat za ekonomsku, a ne za političku dobit.

– Zaista premijeru Rami, inicijativa “Balkan Open” odgovara sa ekonomskog i turističkog aspekta, koji se zapravo čini više turističkim nego ekonomskim, jer je to interes Albanije. Njegov loš odnos s kosovskom politikom, čini se, više je ličan nego međualbanski, jer interesi Albanaca su širi od drugih interesa. “Otvoreni Balkan” u ovom trenutku ima nepoznanice u političkom smislu, kako misli Priština, dok zvanična Tirana misli o čisto ekonomskom interesu i unapređenju ekonomskih sloboda – kaže Burjani.

Inicijativa “Otvoreni Balkan” nastavak je “mini Šengena”, kojem se Kosovo i ranije protivilo. Inicijativu “Otvoreni Balkan” podržavaju Albanija, Srbija i Severna Makedonija.

Premijer Albanije Edi Rama je nedavno, u dugačkoj objavi na Fejsbuku, odgovarajući na mnoge komentare s Kosova, koji su ga optužili za, između ostalog, “bliskost s Vučićem”, pisao o odbijanju Kosova da bude deo inicijative “Otvoreni Balkan”. Rama je napisao da ta retorika ne služi Kosovu i njegovoj diplomatiji.

“‘Otvoreni Balkan’ nije samo put budućnosti za prosperitet albanske nacije, kao evropske nacije koja ima svoju pripadnost u ujedinjenoj Evropi, već je to i nova i veća prilika, na putu priznavanja Kosova od strane Srbije; što se tiče jednog od mnogih primera velike korisnosti ‘Otvorenog Balkana’ – on konačno uklanja granicu između Albanije i Kosova, što do danas nisu uspeli oni koji su to s besom obećavali i koji iritiraju nezamenjive strateške saveznike Kosova i Albanije, koji u potpunosti podržavaju inicijativu Otvoreni Balkan”, rekao je Rama.

Prigovori sa Kosova

Dojče vele piše da sve strane žele regionalnu saradnju, ali da se Kosovo protivi procesu “Otvorenog Balkana”.

Kosovska ministarka spoljnih poslova Donika Gervala odbila je pridruživanje inicijativi, nazivajući to skretanjem puta Kosova u EU što je, kaže, opasno, jer se stvara utisak da imamo alternativu našem zajedničkom putu kao regije ka EU.

Čak je i predsednica poslaničke grupe Pokreta Samoopredeljenja, Mimoza Kusari-Ljilja, rekla da su sve stranke na Kosovu izrazile protivljenje inicijativi “Otvoreni Balkan”, jer je prema njenim rečima inicijativa “štetna” zbog činjenice da je njena okosnica Srbija.

Kosovo je Vašingtonskim sporazumom, koji su 4. septembra 2020. u Beloj kući odvojeno potpisali bivši premijer Kosova Avdulah Hoti i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, u prisustvu bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa, obećalo da će se pridružiti “mini Šengenu”.

Skupština Kosova 6. avgusta ove godine nije usvojila rezoluciju kojom se od Vlade Kosova traži da sprovede Vašingtonski sporazum.

Ideju o “mini Šengenu” predstavili su 10. oktobra 2019. u Novom Sadu, čelnici Srbije, Severne Makedonije i Albanije, a 29. jula ove godine, na ekonomskom forumu održanom u Skoplju, inicijativa je preimenovana u “Otvoreni Balkan”.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here