Dogovor Makedonija – Kosovo

0

Predstavnici parlamentarne većine i svih albanskih stranaka branili su, u raspravi, predloženi ugovor kao dokument od državnog i nacionalnog interesa, navodeći da time "Makedonija postaje jedna od retkih zemalja u regionu sa jasno iscrtanim granicama" i da je to "prilog regionalnoj bezbednosti".

 

Poslanici opozicije insistirali su da se obelodani kada i ko je potpisao ugovor, ali na to nisu dobili odgovor, niti je ministar spoljnih poslova Antonio Milošoski obrazložio predlog ugovora.

 

Kršenje Ustava

 

Poslanici Liberalno demokratske stranke su ranije napustili sednicu parlamenta s obrazloženjem da "ne žele da učestvuju u kršenju ustava" i najavili su da će ugovor osporiti u Ustavnom sudu.

 

Njihove primedbe su da se radi o promeni granice, a da parlament glasa kao da je reč o običnoj ratifikaciji ugovora, i da se njime "praktično ustupa makedonska teritorija Kosovu".

Mediji su večeras javili i da je u aneksima u delu sela Debalde, makedonska strana odstupila od oko 15-16 hektara površine, jer, objašnjenje je da Makedonija "ni kao država, niti kao neko privatno lice" nije posedovala dokumente za tu teritoriju, dok su se sa prištinske strane za to zemljište navodno pojavili vlasnici tapija.

 

Mediji su naveli da Kodra fura, tačka koja važi kao visoki strategijsko-bezbednosno mesto, u celosti ulazi u makedonsku teritoriju.

 

Kodra fura je bila jedna odspornih oblasti i predmet višegodišnjih pregovora oko dokazivanje vlasništva. Za ustupak kod Debalde, makedonska strana dobija i oblast pod nazivom Lukovo polje iza Šar planine, javili su elektronski mediji.

Tamo se planira izgradnja veštačkog jezera koje će koristiti vode iz Šar planine i Koraba i na kome će se u budućnosti graditi hidrocentrala koja bi proizvodila oko 120 megavata električne energije.
 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here