Đurić je na konferenciji za novinare u Kosovskoj Mitrovici naveo da je "oni građani koji poseduju lične karte koje su izdale privremene institucije u Prištini ili UNMIK, uz potvrdu MUP-a Srbije, dobijenu na administratvnom prelazu, mogu da izlaze na granične prelaze ili aerodrom u Beogradu".
"Mi želimo da na ovaj način olakšamo putovanje u druge države našim građanima koji posdeduju samo lične karte koje su izdale privremene institucije samouprave u Prištini", rekao je Đurić i ocenio da je teška atmosfera u javnosti stvorena pogrešnom ili brzopletom interpretacijom nekog analitičara vezanom za pregovore u Briselu u prethodnih nekoliko nedelja.
Kako je naveo, zbog toga "dogovori koji su postignuti vezano za funkcionisanje oficira za vezu, a odnose na kretanje zvaničnika Beograda i Prištine, znače da će zvaničnici moći lakše da se kreću". Ipak, to, po njegovim rečima, ne znači da dolazi do uspostavljanja diplomatskih odnosa Beograda i Prištine.
"Diplomatski odnosi se uspostavljaju između država, a nikada između centalne vlade i sopstvene pokrajine", rekao je on i izrazio uverenje da će od lakšeg kretanja zvaničnika iz Beograda i Prištine korist imati građani srpske i albanske nacionalnosti, jer je i svrha pregovora da svakodnevni život bude jednostavniji i sa većom izvesnošću nego što je danas.
Direktor Kancelarije ponovio je da je državno rukovodsvo spremno da svima u lice kaže da je Kosovo i Metohija deo Srbije i da će to biti i u budućnosti.
"Mi ne idemo u pokrajinsku vladu da bi se sa Albancima svađali oko statusa Kosova, tamo idemo da bi rešavali probleme koje Srbi imaju, da bi popravili ukupnu političku ekonomsku i bezbednosnu situaciju a naš stav o teritorijalnom integritetu Srbije i samoproglašenom Kosovu je svima dobro poznat i uvek će ostati isti", rekao je Đurić i naglasio da Vlada Srbije i Kancelarija za KiM rade na ukidanju institucionalnog haosa na Kosovu.
"To nećemo moći da uradimo bez saradnje i dobre volje institucija u Prištini, međunarodne zajednice i bez uspostavljanja Zajednice srpskih opština", rekao je Đurić i naglasio da je "prioritet Vlade Srbije na KiM stabilnost i uspostavljanje Zajednice srpskih opština".
Đurić je ponovio da "Srbija neće smanjivati izdvajanje za srpski narod na Kosovu, da neće biti otpuštanja radnika ali da želi da uvede red u institucije da se zna ko prima i kako se troši novac i u svim narednim godinama Srbija će biti sa svojim narodom i politički i finansijski".