Ceo dosadašnji napredak Zapadnog Balkana u kontekstu evropskih integracija doveden je u pitanje, pošto lideri Evropske unije nisu odobriliotpočinjanje pregovora o pristupanju Severne Makedonije i Albanije EU, kaže predsednik Centra za spoljnu politiku Dragan Ðukanović.
U pitanju je scenario koji, ističe, nije dobar i može da destabilizuje region u celini, odnosno da na neki način podstakne određene latentne napetosti koje u regionu postoje.
– Naravno da postoji izvesno očekivanje da Francuska ovim zapravo pokušava da se repozicionira unutar EU, odnosno da osnaži svoju poziciju, ali je opet s druge strane malo iznenađujuće zašto nije bilo nekakvih širih konsultacija, pre svega na relaciji Brisel-Pariz da ne dođe do ove situacije – naveo je Ðukanović za RTS
Podseća da je Severna Makedonija učinila puno kada je u pitanju normalizacija odnosa sa Grčkom i sa drugim susedima.
Dragan Ðukanović smatra da EU nije pokazala punu sposobnost, niti kapacitet da odblokira proces dijaloga Beograda i Prištine.
Ipak, smatra da u nekom narednom periodu ipak treba da očekujemo više od uloge SAD nego od Brisela.
– Popularnost EU će opasti u Srbiji i drugim državama Zapadnog Balkana, sasvim je izvesno da će do toga doći, jednostavno sve političke opcije, nevladine organizacije koje se zalažu za evropske integracije gube argumente kada je u pitanju ubrzanje evropskih integracija država Zapadnog Balkana kada imamo ovakvu situaciju – rekao je Ðukanović.
Podseća da Srbija dve trećine ekonomske razmene obavlja sa državama EU, okružena je državama EU, pa i sa državama NATO-a.
Ðukanović upozorava da novi pristup Pariza, koji podrazumeva nove barijere, nije dobar:
– Mislim da svaka država zna šta treba da uradi, ispuni političke i druge uslove. Postavljanje novih barijera loša je poruka za Zapadni Balkan.
On se nada da će konsolidacija Unije biti ubrzana, mada situacija oko Bregzita ne uliva nadu.