Đilas: Obnova ”Gazele” tek posle avgusta

0

 

Grad će biti u opsadnom stanju: Dragan Đilas

Na taj način demantovane su informacije od pre mesec i po dana, kada je najavljivano da bi obnova mogla da počne svaki dan, rekao je Đilas u intervjuu sutrašnjoj ”Politici”.

On je naglasio da će razgovori oko dinamike obnove ”Gazele” biti završeni tek kada se nađe rešenje prihvatljivo za glavni grad.

Najbolji scenario za prestonicu je, kako je rekao, da radovi koji zahtevaju zatvaranje ”Gazele” počnu kada bude završen most preko Ade Ciganlije, ali stanje mosta zahteva da radovi počnu ranije.

"Grad će tada biti u opsadnom stanju i zato očekujem da se na ‘Gazeli’ radi 24 sata. Još je sporno da li radovi s donje strane mosta mogu da se izvode noću zbog bezbednosti radnika. Ako postoji način da se obezbede uslovi, nema razloga da izvođači ne rade i pod okriljem noći", rekao je Đilas.

On je naveo da nije samo ”Gazela” problem i da je obnova autoputa kroz Beograd, od Bubanj potka do Surčina, možda i veća opasnost za protok saobraćaja.

  

Prava retkost: ”Gazela” bez gužve

"Naš zahtev bio je da se deo od Geneksa do Sava centra i deo od Mostarske petlje do Dušanovca radi u toku leta kada su gužve manje, jer to zahteva zatvaranje jedne strane autoputa. Već smo se dogovorili za autoput kroz Beograd, gde je ”Ratko Mitrović” podizvođač i njihovi radnici će raditi non-stop. Realan problem je što nema mnogo gradilišta u zemlji pa izvođači otežu posao. Ali, kada se dogovorite, rok mora da se poštuje", istakao je Đilas.

On je rekao da je, "što se tiče grada, priča o raseljavanju (bivših stanovnika karton sitija" ispod Gazele") završena, a mi nastavljamo da se borimo za njihovu decu i da roditeljima omogućimo da konkurišu za socijalne stanove".

"Grad će za mesec dana završiti 80 takozvanih socijalnih stanova za najugroženije Beograđane. Svake godine ćemo graditi stanove i raspisivati konkurse na koje će moći da se prijave svi naši sugrađani", naglasio je gradonačelnik.

Kada je reč o izgradnji metro u Beogradu, Đilas je naglasio da "to mora da bude državni projekat, jer ne može grad sam da ga realizuje".

"Država nema novac, ali može da nam da garancije, a mi ćemo sledećih 30 godina graditi i vraćati kredit. Savet za infrastrukturu je već rekao da je metro projekat od nacionalnog značaja. Bili smo u bogatom Beču i videli da tamo pola sredstava daje država, a pola grad", rekao je on.

Đilas je naveo da će u toku leta zvanično biti doneta odluka o početku izgradnje i tipu metroa, dodavši da želi da Skupština grada postigne jedinstvo o tipu metroa i linijama.

"Projekte od pre 30 godina treba revidirati, jer nema smisla da se ukopava metro u Novom Beogradu koji je na podvodnom zemljištu, a ima dosta prostora iznad zemlje. To bi bilo skuplje dva i po puta.

 

Neću da ostanem upamćen kao neko ko je iskopao prvu rupu za metro, a prva linija da se završi 20 godina kasnije. Rekao sam, iako ima puno onih koji su kupili karte, taj film u Beogradu nećete gledati", kazao je gradonačelnik.

Povodom zamerki da se novac iz lokalnih samouprava sliva u Beograd, Đikas je rekao da je "svuda u svetu glavni grad najrazvijeniji i on je lokomotiva koja vuče".

"A što je jača ekonomija zemlje, tako se razvijaju i rastu i regionalni centri. Priče o tome kako sve pare idu u Beograd su besmislene. Evo, pitam ja vas šta iz Vranja, Lebana, Crne Trave, ili Trgovišta ide u Beograd, kad oni jedva sastavljaju kraj s krajem i nemaju ništa od proizvodnje?

 

Iz prestonice se uzima novac. U Beogradu nastaje 35 odsto bruto domaćeg proizvoda, a bilo bi dobro znati koliko para i ostaje u njemu. Kada bi sve pare koje se naprave u Beogradu tu i ostale, Srbija bi bila pusta.

 

Evo vam primer jedne opštine u centralnoj Srbiji: imaju budžet od 640 miliona dinara i 75 trudnica na bolovanju. Pa šta hoćete da mi kažete – da nemaju milion dinara da bi dotirali 35 odsto do pune plate kao što mi to radimo u Beogradu!", rekao je on.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here