Zovu je Stara, a zapravo je najveća planina u istočnoj Srbiji, ali i šire! I veličanstvena je, tvrde svi koji su imali priliku da posete ovaj visokoplaninski masiv fascinantne lepote i prirodnih bogatstava.
Stara planina, koja je pet meseci godišnje pod snegom, u nekim delovima je potpuno divlja, a raspolaže prostranim pašnjacima, gustim šumama i bogatim vodenim tokovima. Ima više od 300 kilometara markiranih i obeleženih staza za pešačenje, planinsko trčanje i biciklizam, tako da je s razlogom omiljeno mesto ljubitelja prirode i planinarenja. Većim delom ova slikovita planina se nalazi u Bugarskoj, znatno manjim na jugoistoku Srbije. Njena najviša tačka u našoj zemlji je Midžor (2.169 m) sa kojeg puca pogled na veći deo Timočke Krajine i Ponišavlja, kao na i znatan deo bugarskog Podunavlja. Staru planinu možete da obiđete sa knjaževačke i pirotske strane, ali s koje god strane da dolazite, Kalna je selo gde se skreće za Babin zub (1.758 metara), jedan od najlepših krajolika ove magične planine.
– Prvi utisak sa Stare planine je kontrast između manjeg broja naselja i ljudi naspram ogromnog prostranstva. Stene daju slikovitost celom kraju. Babin zub, stena zanimljivog naziva, izgleda fantastično. Odatle jasno vidite Midžor, jedan od najviših vrhova Srbije. Veći broj planinara bira upravo Babin zub za polazište ka Midžoru. Savršeni pogledi, savršeno iskustvo! A trenutak kada se popnete na Midžor se zauvek utisne u sećanja. Zaista veličanstven pogled sa veličanstvene planine – priča Ivan Strahinić, fotograf čije oduševljenje Starom planinom se vidi na fotografijama predivnih pejzaža.
Staroplaninska sela Topli Do i Gostuša se nikako ne smeju zaobići u priči. Topli Do, zato što je oaza brojnih vodopada Pilj, Čungulj, Kurtul, Vurnje, Tupavica, među kojima je i najduži kaskadni vodopad u Srbiji – Kaluđerski, dug 232 metra. Gostuša jer je u pitanju zanimljivo kameno selo koje se nalazi na obalama prelepog Zavojskog jezera, jedne od prirodnih atrakcija Stare planine.
Nastavljajući dalje nailazi se na selo Rsovci gde treba posetiti Pećinsku crkvu sa jedinstvenom freskom “ćelavog Isusa”. Potom sledi pešačka staza kanjonom Vladikine ploče do istoimene pećine, a nešto dalje je famozni Rosomački lonci ili Slavinjsko grlo, koje porede sa Grand kanjonom u američkom Koloradu. Zato ne čudi što ovo remek-delo prirode svi zovu “Mali Kolorado”.
A sve ovo je samo deo lepota na Staroj planini. Ukratko, bogato prirodno nasleđe, koje obuhvata Park prirode Stara planina i Specijalni rezervat prirode Jerma, raspolaže brojnim interesantnim lokalitetima i objektima, koje obavezno treba videti.
Na putu za Midžor
Lagana markirana staza do Midžora, duga osam kilometara, počinje kod Planinarskog doma Babin zub i vodi pravo do vrha, čak se ni po magli ne možete izgubiti. Penjući se uživaćete u prelepim pejzažima dok je Midžor maltene sve vreme ispred vas. Zanimljivo je što ne previše naporna ruta do Midžora može biti obogaćena “susretom” sa krdima divljih konja.
– Ili možete da imate sreće da vas prate lokalni i za slikanje spremni staroplaninski psi – istakao je naš vodič.
Nema više Gladne vrane
Posle skretanja u Kalni, priča Strahinić, morate da prođete kroz Balata Berilovac, selo neobičnog imena, koje je imalo prodavnicu sa još čudnijim nazivom Gladna vrana. Nedavno je prošao tamo i prodavnica je zatvorena, ali je natpis, kaže, ostao.
Lepote s Kozje stene
Zavojsko jezero se u celoj dužini od 17 kilometara i lepoti najlepše vidi sa vidikovca Kozji kamen (1.180 metara). Sa ovog lokaliteta se pruža nezaboravan pogled i na Midžor, Babin zub i meandre reke Visočice.