Šefica bečke kancelarije Međunarodne organizacije za migraciju (IOM) Katerina Kracman smatra da visokokvalifikovana radna snaga retko bira Austriju za naseljenje jer je postupak za to previše komplikovan i birokratizovan.
Ona je u intervjuu dnevniku "Prese" ocenila da se Austrija u inostranstvu doživljava kao pretežno zatvorena zemlja i delimično negativno nastrojena prema strancima.
– Dok u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi ili Novom Zelandu dominiraju mogućnosti, u Austriji su u prvom planu prepreke – dodala je ona.
Ona je ukazala da mnogo toga po ovom pitanju ne zavisi od Austrije, već da se mnoge stvari odvijaju preko Evropske unije "zbog čega se osobe koje žele da se nasele suočavaju sa 28 različitih imigracionih sistema". U pogledu šansi za pronalaženje posla ili pitanja brige o deci, kako je dodala, Austrija takođe ne prednjači u atraktivnosti.
Prema njenoj oceni, problematično je i to što Austrija ne doživljava sebe kao zemlju pridošlica, te da, iako se kod mlađe generacije primećuje veća otvorenost, dominira različito poimanje stranaca i "normalnog" stanovništva. To se ogleda, kako je dodala, i u brojkama.
– Iako u Austriji već tri godine postoji model crveno-belo-crvene karte, uveden ciljano za stručnu radnu snagu, u 2013. godini je od očekivanih 8.000 odobreno samo 1.702 zahteva – ukazala je ona.
Podaci takođe pokazuju da je u prethodnih 10 godina u proseku između 5.000 i 10.000 Austrijanaca godišnje napustilo zemlju. Nasuprot tome, beleži se da godišnje dođe 30.000 pretežno neobrazovanih radnika.
Ovi podaci koje je iznela odnose se na studiju koju je sproveo Bečki univerzitet.
Kracman je smatra da privreda mora više da se otvori za diplomce bakaleurat studija, kojima trenutno gotovo da nije posvećena pažnja.
Kao dodatni problem ona je navela i to što oko petina stanovništva ima migrantsko poreklo, a više od četvrtine zaposlenih radi poslove ispod svojih kvalifikacija.