Prilikom obilaska kopa rudnika bakra "Veliki Krivelj", Dinkić rekao da je izgradnja topionice i fabrike sumporne kiseline najozbiljnija investicija u Boru posle 30 godina, ističući da je reč o ulaganju u budućnost.
"Vlada Srbije je pomogla RTB-u da nabavi novu rudarsku opremu vrednu 27 miliona evra, tako što je dala garancije za kredit. To će učiniti i sada, prilikom dobijanja kredita kanadske banke, ali zato od rukovodstva očekuje da za tri godine, do kada bi topionica trebalo da bude završena, RTB više nema gubitke", istakao je Dinkić.
Zahvaljujući angažovanju vlada Srbije i Kanade, kredit će biti veoma povoljan, garancije će dati Vlada Srbije, a Rudarsko-topioničarski basen Bor otplaćivaće ga 10 godina, sa grejs periodom od tri godine i kamatom od tri odsto godišnje, rekao je ambasador Kanade u Srbiji Džon Morison.
Na promociji Studije izvodljivosti za izgradnju topionice i fabrike sumporne kiseline, Morison je kazao da će ova investicija omogućiti ekonomski prosperitet čitavog regiona i stvoriti bolje ekološke uslove ovom kraju.
Direktor kanadske kompanije "Lavalin" Valter Matler, koja je uradila Studiju izvodljivosti, najavio je da će ta najstarija i najveća inženjering kompanija u svetu, doneti Boru najbolju tehnologiju i ispoštovati zahtev ministra Dinkića da u građevinskim radovima srpske kompanije učestvuju sa 20 odsto.
Deo opreme proizvodiće se u Boru, a lokalnom stanovništvo biće obučavano od strane te kanadske kompanije.
Buduću topionicu i fabriku sumporne koseline gradiće finska firma "Ototek".
Dinkić je, na kraju, provozao damper, rudarsku mašinu nosivosti 220 tona i time je simbolično pustio u rad.
Novu opremu čini 10 dampera nosivosti od po 220 tona, dva bagera, 2 buldožera, jedna bušilica i jedan greder.