RASEJANJE DA PREDSTAVLJAJU NAJBOLJI: Ministar Srđan srećković i Dušan Vidaković, predsednik kompanije "Nidda Verlag GmbH"
Predstojeći zakon o amnestiji regruta, formiranje Skupštine dijaspore, mogućnost da rasejanje dobije svoje predstavnike u parlamentu Srbije, kao i učenje srpskog
Rešiti probleme regruta
Kada je reč o regrutima iz rasejanja, Dušan Vidaković je ukazao na neophodnost fleksibilnijeg stava Srbije koja treba da ima u vidu da u jeku svetske ekonomske krize svaki regrut, koji živi u inostranstvu, dolaskom na služenje vojnog roka u Srbiju gubi posao u zemlji gde živi i radi. S druge strane, Srbija nije u mogućnosti da mu po izlasku iz vojske obezbedi novo zaposlenje na svom tlu. |
jezika u dijaspori i negovanje nacionalnog identiteta ključne su teme jučerašnjeg sastanka Dušana Vidakovića, predsednika kompanije "Nidda Verlag Gmbh", sa ministrom za dijasporu Srđanom Srećkovićem, koji je izdavača "Vesti" ugostio u svom kabinetu u Beogradu.
Ministar je tokom razgovora napomenuo da se nedavno usvojenim Zakonom o dijaspori "ne mogu rešiti svi problemi dijaspore", naglasivši pritom da je ovaj propis "okvir da odluke koje se donose za državu Srbiju imaju zakonsku obavezu".
– Takođe, kada smo donosili Zakon o dijaspori osnovno polazište je bilo da se Ministarstvo za dijasporu i Vlada Republike Srbije ne mešaju u izbor predstavnika za Skupštinu dijaspore. To međutim, u operativnom smislu, ne isključuje probleme na terenu. Na dijaspori je da između sebe legalno izabere najbolje predstavnike – poručio je Srećković.
S druge strane, Vidaković je istakao "da se prilikom izbora predstavnika za Skupštinu dijaspore mora voditi računa da se biraju oni koji neće biti snishodljivi prema vlastima u Srbiji," i dodao: "Treba da budu izabrani oni koji će odlučno i dosledno zastupati interese dijaspore."
Portal "Vesti" – pun pogodakMinistar za dijasporu Srđan Srećković otkrio je juče da svakodnevno prati sve najvažnije vesti na našem novom internet portalu (www.vesti-online.com). – Novi internet portal "Vesti" je dinamičan, pregledan i interesantan. Pun je pogodak za generaciju koja komunicira elektronskim putem – rekao je ministar Srećković. |
Po pitanju glasanja na opštim izborima u Srbiji, Vidaković je ukazao na neophodnost stvaranja jedinstvenog biračkog spiska, potrebu većeg animiranja dijaspore da iskoristi svoje biračko pravo, kako se i ubuduće ne bi dešavalo da na pojedinim biračkim mestima u konzulatima bude više posmatrača iz Srbije nego što dođe glasača iz dijaspore.
Govoreći o tom problemu, ministar Srećković je najavio da se iduće godine očekuju izmene izbornih zakona, a da će Ministarstvo za dijasporu insistirati na jedinstvenom biračkom spisku i stvaranju mogućnosti za elektronsko glasanje preko Interneta.
– Takođe, tražićemo da dijaspora dobije određen broj svojih poslanika u Skupštini Republike Srbije – otkrio je "Vestima" ministar Srećković.
U razgovorima su takođe učestvovali državni sekretar za dijasporu dr Predrag Tojić, Vukman Krivokuća, pomoćnik ministra, i Aleksandra Kojić, generalni sekretar Ministarstva za dijasporu.
Srpski na Internetu
– Pored podrške i afirmisanja postojećih dopunskih škola, Ministarstvo za dijasporu nastoji takođe da iznađe nove modele elektronskog učenja srpskog jezika na kompjuteru i preko Interneta. |