U sali hrama Svetog Save, u trećem bečkom okrugu, u ime domaćina prisutne je pozdravio predsednik "Prosvjete" u Austriji, profesor Srđan Mijalković, istakavši da je ovo još jedan u nizu susreta Srba koji žive u dijaspori, koje "Prosvjeta" organizuje, a cilj im je povezivanje i zajedničko delovanje na polju očuvanja srpske kulture, jezika i nacionalnog identiteta.
U ime Kulturnog i dokumentacionog centra Srba u Mađarskoj, govorio je Milan DJurić, direktor ustanove. On je ovom prilikom predstavio ovu instituciju kao relevantnog partnera u pogledu kulturne saradnje na evropskom nivou. DJurić je istakao da se Srpski kulturni centar nalazi na prestižnom mestu u Budimpešti, u ulici Nađmeze, kako mnogi vole da kažu "na peštanskom Brodveju".
Srpski Centar je je otvoren za publiku, a na izvestan način, predstavlja izlog srpske manjine u Mađarskoj i izlog Srbije u Budimpešti i rasejanju uopšte. Posebno je podvukao da je Srpski kulturni centar na polju kulture relevantan zastupnik Srba u Mađarskoj i da mu je jedan od osnovnih zadataka da produbljuje saradnju sa ostalim samoupravama, udruženjima, organizacijama, institucijama Mađarske, institucijama kulture Republike Srbije i regiona. Prisutan je u kulturnom životu Srba, ali i većinskog stanovništva Mađarske.
O kulturnim aktivnostima govorila je Diana Kondić DJurić, koordinator programa, koja je ovom prilikom održala zanimljivu video prezentaciju. Ona je istakla da se u Srpskom kulturnom centru, na godišnjem nivou, organizuje oko 90 različitih kulturnih manifestacija. Svoje programe KDCSM, kako je rekla, obavlja na nivou cele države, a svoje programske aktivnosti realizuje kroz razne muzičke, pozorišne, književne, izložbene, dečje, jezičke, folklorne, likovne programe, sopstvenu produkciju, izdavaštvo.
KDCSM je svoj ugled stekao ne samo među Srbima i Mađarima, već i u matici, a i u dijaspori. Naglasila je da očuvanje srpskog jezika u dijaspori predstavlja značajan faktor za opstanak jednog naroda i da ovakvi susreti daju doprinos u borbi za opstanak srpske kulture na svim prostorima gde žive Srbi.
Centar poseduje i biblioteku-arhivu sa preko 5.000 različitih naslova.