EPA/Andrej Čukić
Aleksandar Vučić

Obnova poverenja, slogan je ovogodišnjeg svetskog foruma u Davosu koji se zbog ratnih žarišta odigrava u osetljivom trenutku za planetu, pa bi, sudeći po tom nazivu, tokom skupa u prvi plan umesto ekonomije mogla da izbije politika.

Među skoro svim važnim svetskim liderima koji stižu u čuveno švajcarsko skijalište je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji će na marginama foruma imati niz sastanaka, ali i onaj najavljeni sa glavnim posrednikom EU u dijalogu Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom.

Prihvatljivo rešenje

Da li duvaju neki novi vetrovi, tek pre tih razgovora se čuo predlog Evropske komisije da se Srbima na KiM koji imaju srpske pasoše omogući da putuju u EU bez viza i tako “dopuniti stupanje na snagu bezviznog režima za nosioce kosovskih pasoša” nakon što bude usvojen u Evropskom parlamentu i Savetu EU. Pre najavljenih razgovora sa Aleksandrom Vučićem, Lajčak je pozitivno ocenio neke pomake u dijalogu Beograda i Prištine. Ta ocena Lajčaka je predsedniku Instituta za promociju vladavine prava Veljku Rakiću znak da će na odvojenim sastancima sa Aleksandrom Vučićem i Aljbinom Kurtijem, u Davosu biti nastavljen rad na iznalaženju prihvatljivog rešenja za obe strane.

– Lajčak je pre neki dan pohvalio skorašnje odluke da se dogovorimo oko tablica, tako da će se nastaviti u tom smeru da se dođe do jednog konačnog prihvatljivog rešenja za obe strane – rekao je Rakić.

EU posrednik je na platformi X objavio da je razgovarao sa pregovaračem za tzv. Kosovo Besnikom Biljimijem i da su se saglasili da je primena postignutih sporazuma “hitno pitanje”, a bilo je reči i o očekivanjima za unapređenje normalizacije odnosa. Bisljimi je na mreži X kazao da se sastao u Beču sa Lajčakom, a očito mu je najviše zasmetao evropski predlog za priznavanje pasoša Koordinacione uprave Srbima na KiM koje je izdala Srbija, jer je ispisao da tako nešto negativno utiče na proces integracije i ozbiljno šteti dijalogu.

Diskriminacija na delu

Možda Bisljimi ima razloga za nezadovoljstvo i zbog činjenice da je došlo do velikog preokreta u nastupu poslanice EP i stalnog izvestioca za tzv. Kosovo Viole fon Kramon koja je nakon posete KiM rekla da je čula mnogo glasova kako su Srbi uglavnom isključeni i da se mogu nazvati građanima drugog reda.

– To mora ozbiljno biti uzeto u razmatranje. U Gračanici sam se srela sa predstavnicima Srba i sa episkopom SPC koji mi je dao nekoliko primera diskriminacije u javnim uslugama, upotrebi jezika i pritisku, a koji nisu u skladu sa demokratskim standardima – rekla je i pozvala Prištinu da zaista pokaže više volje i promeni takav pristup.

Poručila je i da pokušaji Prištine da srpske crkve proglase katoličkim ne mogu da uspeju, jer postoje svi dokazi koji pokazuju šta pripada SPC-u.

– U Nemačkoj možete reći da su protestantske crkve bile katoličke pre nego što je protestantizam postao zvanična religija, jer jesu. Ali, to nije slučaj ovde – rekla je i uz podsećanje da je dokument koji predviđa formiranje Zajednice srpskih opština potpisan pre 11 godina, a isto toliko Priština ne ispunjava obavezu koju je preuzela.

Važnost skupa

Profesor Ekonomskog fakulteta Dragan Đuričin je rekao da je glavna tema foruma i geopolitika, a da je za Srbiju važno što je predsednik Vučić na tom skupu, s obzirom na to “da smo mi mala kontinentalna zemlja sa geopolitičkim problemima”.

– Prilika i privilegija je biti na takvom skupu i koliko znam predsednik učestvuje svake godine među ovih 30-ak najvažnijih lidera, a inače je na skupu oko 3.000 delegata iz 120 zemalja – rekao je Đuričin.

Vučić stigao u Švajcarsku

Predsednik Srbije stigao je u Švajcarsku, gde će do 19. januara biti na forumu u Davosu. Vučić je na Instagramu objavio fotografiju iz helikoptera, planinskog mesta Klosters, nadomak Davosa. Vučić će učestvovati na sesiji “Diplomatski dijalog na temu Zapadnog Balkana”, a planirano je da prisustvuje panelima “Vraćanje vere u globalni sistem” i “Izgradnja Evrope budućnosti”, kao i u diskusiji “Novo evroazijsko svitanje”, najavila je Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.