Depresivni piloti ponovo lete

0

 

Uz antidepresiv spuštanje je zagarantovano

Od ponedeljka će FAA dozvoljavati pilotima da upravljaju avionima iako uzimaju "prozak", "zoloft", "celeksu" ili "leksapro", kao i odobrene zamene za njih.

Pilotima je uzimanje psihijatrijskih lekova decenijama bilo zabranjeno zbog straha od njihovih sporednih efekata, uključujući i uspavljujući efekat koji ti preparati mogu imati.

Međutim, noviji lekovi imaju manje sporednih efekata i udruženje pilota je, imajući to u vidu, izvršilo pritisak na FAA da preispita svoju zabranu.

Administrator FAA Rendi Babit naveo je da se neki piloti sa depresijom najčešće ili nisu lečili ili su to činili u tajnosti, iz straha da ne izgube posao.

"Moramo da promenimo tu kulturu i uklonimo žig kojim su obeleženi depresivci", rekao je Babit.

Taj korak FAA su podržali medicinski stručnjaci i organizacije za mentalno zdravlje, navodeći da nelečenje depresije samo po sebi utiče na posao.

 

Međutim, upozorili su da FAA mora da prati promene kod pilota i ima u vidu njihovu pouzdanost u obavljanju tako zahtevnog i odgovornog posla.

Ovo, međutim, ne znači da će piloti koji počnu da piju antidepresive odmah moći da uđu u kokpit. Pre nego što im to bude odobreno, moraće 12 meseci da se leče, a u međuvremenu će biti prizemljeni.

Psihijatri smatraju da je uobičajeno vreme za koje jedan antidepresiv počinje da deluje između tri i šest nedelja, a lekari bi u roku od tri meseca trebalo da steknu pouzdan odgovor kako ljudi na njih reaguju.

 

Još otprilike šest meseci je potrebno da bi se utvrdilo da li su lekovi pomogli u lečenju depresije.

FAA je navela da ne može da proceni koliko pilota pati od depresije, ali je izrazila uverenje da se njihov procenat ne razlikuje mnogo od procenta ukupne populacije, koji iznosi oko deset odsto.

Antidepresivi su četvrta po prodaji klasa lekova u SAD, i američke farmaceutske kompanije zaradile su prošle godine na njima oko deset milijardi dolara.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here