U subotu su se dvorišta srpskih etničkih škola ponovo ispunila dečijom grajom. Sređeni, doterani, baš kao u domovini, đaci su se spremili za upis i početak nove školske godine.
Kao i svake godine najslađi, ali i najuplašeniji su bili mališani koji su krenuli u predškolsko i prvi razred. Kako su nam njihove učiteljice rekle, pala je i po koja suza, jer još nisu naviknuti na školski život.
Za razliku od njih starije učenice su radosno pohitale jedne drugima u zagrljaj, jer se nisu videle ceo letnji raspust, dok su dečaci s loptama odmah istrčali da igraju fudbal ili košarku.
U Srpskoj etničkoj školi “Vuk Stefanović Karadžić“ Kizboro, red roditelja koji su čekali da upišu decu formirao se još u devet sati.
– Naša deca već godinama idu u srpsku školu. Za upis smo se najviše odlučili da bi imali priliku da uče naš jezik i da se druže sa svojim vršnjacima. Na taj način su u srpskoj zajednici, a upravo je to dobar način za očuvanje naše kulture i jezika. I to što deca sledeće nedelje imaju priredbu povodom Svetog Save je još jedan način da nauče jezik i da saznaju o našim velikanima. Izuzetno mi je drago i što deca imaju veronauku u školi što ih uči i veri i pravoslavlju. Ali, najvažnije da oni vole da dođu, da vole i nastavnice i decu, pa im nije ni teško da subotom ustanu i dođu u školu – priča nam Tanja Šupljeglav, Sašina i Helenina majka.
I u Srpskoj etničkoj školi “Vuk Karadžić“ u Sent Albansu deca su jedva dočekala da krenu ponovo u školu.
– Iako nismo bili sigurni kako da se organizujemo, imajući u vidu ove uslove i situaciju vezanu za koronu, upis i prvi dan je izuzetno lepo protekao. Istina roditeljima smo poslali na mejl formulare za upis, tako da su mnogi sa odštampanim i popunjenim formularima došli, što je značajno smanjilo redove – priča nam Tatjana Georgievska, direktorka škole u St Albansu.
Prvog dana, prema njenim rečima, upisalo se nešto manje dece nego što je bilo prethodne dve godine.
– Razlog tome je što je dosta dece i pozitivno tako da nisu mogli ni da dođu prvog dana. Pored toga, imamo više porodica koje su se odselile za Srbiju ili Kvinslend. A, verujem da su i dve godine zatvaranja i nastave online doprineli tome da danas imamo manji broj đaka, jer su prosto odustali od učenja srpskog – mišljenja je direktorka Tatjana.
Ova škola ima tri kampusa. Pored kampusa u St Albansu, tu su i kampusi u Džilongu i Grinzborou. Ove godine kampus u Džilongu je upisao više dece nego prethodnih godina.
Kako upis traje tokom cele godine, kako nam je rekla direktorka Tatjana, ona je sigurna da će se još dece upisati, posebno deca predškolskog uzrasta i prvog razreda kojih je ove godine evidentno bilo manje nego prethodnih.
Sa ovom opaskom se složila i Nada Miljanić direktorka škole u Kizborou, ističući da s brojem od 60 đaka koji su upisani prvog dana nije razočarana, i da tek očekuje da će se deca upisati.
– Istina prošle godine je bilo više dece, ali sad kako je uvedeno testiranje na koronu u školi, mnogo je dece koja su u izolaciji, a čiji su se roditelji javili i rekli da računamo na njih samo da ne mogu da dođu prvog dana – ističe direktorka Nada.
Prema njenim rečima, dve godine izolacije, online nastava, strah od virusa, i neizvesnost da li će se ove godine nastava odvijati u školi ili ne, nisu išle u prilog da se roditelji odluče, dovedu i upišu decu u srpske škole.
– Deca koja slabo znaju srpski jezik, teško su mogla da prate online nastavu i mnogi su odustali od srpske škole zbog toga. Pored toga, ranije smo imali priliku i za lični kontakt sa roditeljima, da li na folkloru ili tokom određenih dešavanja u zajednici koji su doprinosili da roditelji pitaju za određene informacije koje ih interesuju i da dobiju odgovor iz prve ruke – objašnjava direktorka Nada.
U srpskoj školi u Kizborou upis traje tokom celog februara, pa i kasnije, i direktorka Nada je sigurna da će se roditelji, prepoznajući značaja učenja srpskog jezika za školovanje i obrazovanje njihove dece, odlučiti da dođu upišu mališane u srpsku školu.
Proslava školske slave
Pozdravljajući školarce pred početak školske godine, otac Milorad, starešina hrama Svetog Arhiđakona Stefana je podsetio učenike da je škola dobila ime po Vuku Stefanoviću Kradžiću velikom reformatoru srpskog jezika.
– A prvi i najveći učitelj srpskog jezika je Sveti Sava. Zato ga mi u školi mnogo volimo i sledeće nedelje ćemo svečano obeležiti školsku slavu Svega oca Savu. Pozivamo vas sve da dođete sa svojim roditeljima. Na taj način ćemo ujedno obeležiti i početak školske godine – istakao je otac Milorad.