“Najbolji trenutak bio je kada se pojavio ljubičasti sjaj”, kaže najmlađi “naučnik” kom je to pošlo za rukom. “Ono što sam uradio zapravo je isti proces koji se odvija u Suncu i svim zvezdama – nuklearna fuzija”, objašnjava on.
On je stvorio vakuum u komori i ispunio je deuterijumom – teškim izotopom vodonika – a zatim pustio izuzetno visoku voltažu kroz njega. To je podstaklo sudare između dva atoma vodonika i njihovo stapanje u atom helijuma.
Ovaj proces održava zvezde u životu, objašnjava Edvards. “Ja sam rekonstruisao celi proces u kutiji veličine tegle. Možete to nazvati zvezdom u tegli”.
Ovaj đak Penvortam Prajori akademije u Prestonu već ima saradnju sa CERN-om, pojavio se u popularnim emisijama i to sve za samo godinu dana. Želi da postane inženjer nuklearne fizike i teško da će ga nešto u tome zaustaviti.
Kad je bio mlađi prikupljao je novac kako bi nabavio uranijumsko staklo. “To je samo zeleno staklo, ali ako na njega usmerite UV svetlost, ono će svetleti neonski zeleno. Delimično je radioaktivno jer mu tu boju daje uranijum”, objašnjava Edvards. Takođe, štedeo je kako bi sebi kupio Gajgerov brojač.
Reaktor je napravio kupujući delove putem eBaya i uz malu pomoć lokalnih univerziteta i laboratorija, svoj projekat je završio za šest meseci.
Njegov nastavnik bio je zabrinut za njegovu bezbednost.
“Mogao sam doživeti strujni udar… Takođe, moglo se desiti da vakuumska komora eksplodira”, kaže Edvards, “ali radijacija je bila najmanji problem”.
Već razmišlja o novom projektu.
“Mislio sam da možda napravim ručni laser za sečenje materijala”, kaže on.