Tanjug/AP

Medicinske studije u Evropi o deci oboleloj od korone su retke. Simptomi su uglavnom blagi. Pojedina deca koja su se testirala na koronavirus nisu pokazivala simptome.

Međutim, jedno od desetoro dece koja obole završi na intenzivnoj nezi, pokazuju podaci. Na Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj smeštena su upravo deca koja su kovid pozitivna i koja imaju tešku kliničku sliku.

– Trenutno na Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj nema nijedno dete sa teškom kliničkom slikom koje zahteva intezivnu negu – rekla je pedijatar pulmolog i načelnica intezivne nege Snežana Rsovac.

– Što se tiče kovid infekcije u prethodna četiri meseca zbrinjavali smo decu koja su kovid pozitivna i novoreođenčad koja su preterminski rođena od majki koje su su bile pozitivne, a koje su zahtevala mehaničku ventilaciju. Mi smo tercijarna ustanova i morali smo u vreme epidemije da ostanemo dostupni da obavljamo visokospecifične zahteve i lečenja koja mi i inače preduzimamo i za šta smo specijalizovani – rekla je Rsovac.

Ukoliko se posumnja na osnovu kliničkih simptoma, a oni su slični kao i kod odraslih, znači frebilnost, curenje nosa, kašalj, a može se razviti i teži oblik sa upalom donjih disajnih puteva, jako je bitno da imamo i epidemiološku anketu da li je dete bilo u kontaktu za zaraženim. Ipak, deca manje oboljevaju od koronavirusa, za razliku od drugoh respiratornih virusa.

– Htela bih da naglasim da ovo nije tipučno oboljenje respiratornih puteva, iako dolazi respiratornim putevima, ali on pre svega narušava imunološki odgovor a kod dece je on još u sazrevanju i očigledno da oni zato ne razviaju, kao odrasli, te oluje inflamatornih odgovora koji se potom iskazuju kroz kliničku sliku kao zatajenje kod mnogih organa – objasnila je doktorka Rsovac.

Virus se, što se tiče dece, može otkriti u svim starosnim kategorijama.

– Interesantno je da novorođenčad od majki koje su pozitivne uglavnom ne razvijaju kliničku sliku iako su i ona pozitivna. Deca do pete godine imaju respiratorne probleme ali takve da ih teško možete odvojiti od prehlade ili imaju dijareje koje nisu specifične samo za kovid infekciju. Kod starijih adolescenata imali smo i pneumonije pa i komplikacije – rekla je načelnica intezivne nege na Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj.

Trenutno ima više obolele dece nego u prethodnom periodu, ali treba naglasiti da deca ređe prenose koronavirus na odrasle i češće budu zaražena od odraslih.

– Ćelijski sistemi kod dece, njihovni krvni sudovi i njihov endotel su zdravi jer mi sa godinama starimo i izloženiji smo i stresu i sve to ostavlja trag na našim krvnim sudovima zbog čega je i reakcija koja se opisuje kod odraslih zbačajno burnija – naglasila je doktorka Rsovac.

Prema njenim rečima mi nismo imali, kao što je to bio slučaj u svetu, pedijatriske sistemske inflamatorne odgovore sa popuštanjem više organa istovremeno kod dece.

– U svakom slučaju deca imaju blaži tok bolesti i njihov oporavak je lakši. Manje osećaju zamor kao odrasli koji se u 90 odsto slučajeva žale na dugotrajan zamor”, rekla je pedijatar pulmolog Snežana Rsovac.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here