Analiza je provedena po delovima grada, a kao kriterijumi za ocenu uzeti su stepen obrazovanja roditelja, nacionalnost, starost dece i porodični odnosi. Kao posebna grupa razmatrana su i deca iz porodica koja žive od kombinacije socijalne i pomoći za nezaposlene ( tzv. Harc 4).
Analiza je pokazala da su najviše pogođena deca roditelja čiji stepen obrazovanja nije viši od osnovnog, deca iz migrantskih porodica i deca koja žive s jednim roditeljom.
Najugroženija su deca migranata do tri godine, a svedoci su brojke koje pokazuju da 43 odsto od ukupnog broja dece iz ove starosne grupe ima migrantsko poreklo, dok njihov udeo među decom zbrinutom u jaslicama iznosi samo 26 odsto.
Kako navodi hanoverski dnevnik "Algemajne Cajtung" siromaštvom je pogođeno i 50 odsto migrantske dece starosne dobi od deset do 17 godina, a za decu između šest i devet godina broj siromašnih je za osam procenata veći.
Kao veoma negativna ocenjena je činjenica da su deca, siromaštvom ugroženija od odraslih (28 prema 15,5 odsto ) i da su ove brojke od 2006. godine stabilne, što pokazuje da na otklanjanju bede među decom u ovom periodu nije mnogo učinjeno.
U cilju promene situacije, izrađen je plan pod nazivom "Perspektiva siromašne dece – Hanoverski put". Planom je između ostalog predviđeno, da se do 2013. godine u gradu izgradi dovoljan broj jaslica i da se što veći broj osnovnih škola preorijentiše u celodnevne ( IGS ) škole, u kojima bi deca do zaključno 13. razreda imala redovne tople obroke.
Podele u društvu– Siromaštvo dece je gorući problem, jer deca od početka imaju manje šanse za školovanje i nedovoljan udeo u raspodeli društvenog dohotka, što može da dovede do cepanja i podele društva – rekao je gradonačelnik Štefan Vajl, naglašavajući da društvo sebi ne može da dozvoli gubitak ove dece. |