Katastrofa je elementarna nepogoda ili nesreća čije posledice ugrožavaju bezbednost, život i zdravlje većeg broja ljudi, materijalna i kulturna dobra ili životnu sredinu. Njen nastanak i posledice nije moguće sprečiti.
Elementarna nepogoda je pojava hidrološkog, meteorološkog, geološkog ili biološkog porekla, prouzrokovana delovanjem prirodnih sila kao što su: zemljotres, poplava, bujica, oluja, jaka kiša, atmosferska pražnjenja, grad, suša, odronjavanja ili klizanja zemljišta, snežni nanosi i lavina, ekstremne temperature vazduha, nagomilavanja leda na vodotoku, pandemija, epidemija zaraznih bolesti, epidemija stočnih zaraznih bolesti i pojava štetočina i druge prirodne pojave većih razmera.
Nesreća je iznenadni i nekontrolisani događaj ili niz događaja koji je izmakao kontroli prilikom upravljanja određenim sredstvima za rad kao što su: požar, eksplozija, havarija, saobraćajni udes u drumskom, rečnom, železničkom i vazdušnom saobraćaju, udes u rudnicima i tunelima, zastoj rada žičara za transport ljudi, rušenje brana, havarija na elektroenergetskim, naftnim i gasnim postrojenjima, akcidenti pri rukovanju radioaktivnim i nuklearnim materijama, teško zagađenje zemljišta, vode i vazduha, posledice ratnog razaranja i terorizma.
Rizik predstavlja verovatnoću da će se katastrofa desiti u određenom vremenskom razdoblju.
Smanjenje rizika od katastrofa je politika koja se uspostavlja sa ciljem sprečavanja novih i smanjenja postojećih rizika kroz uvođenje mera kojima se jača pripremljenost zajednice za odgovor i ublažavanje posledica od nastalih katastrofa.
Upravljanje rizikom je skup mera i aktivnosti koje se sprovode u cilju smanjenja rizika od katastrofa.
Opasnost je štetan fizički događaj, fenomen ili ljudska aktivnost koja može prouzrokovati katastrofu.
Prevencija je skup mera i aktivnosti za ublažavanje postojećih rizika kao i smanjenje rizika od nastanka novih posledica katastrofe;
Ublažavanje posledica je smanjenje nepovoljnih uticaja ili posledica katastrofa nastalih gubitkom života i zdravlja ljudi, fizičkim i psihičkim bolom, strahom ili gubitkom, nestankom, umanjenjem imovine, ili sprečavanjem povećanja njene vrednosti, na prostoru koji je ugrožen nastalom katastrofom.
Uzroci nastajanja katastrofe mogu biti: geološki, meteorološki, hidrološki ili hemijsko biološki u koje se ubrajaju one koje čovek prouzrokuje svojim nemarnim ponašanjem.