U organizaciji Generalnog konzulata u Diseldorfu, održan je drugi sastanak srpskih klubova na ovom konzularnom području, a najviše reči je bilo o dopunskoj nastavi na srpskom jeziku koju organizuje pokrajina Severna Rajna-Vestfalija (SRV).
Branislava Perin Jarić, generalni konzul u Diseldorfu zamolila je predstavnike klubova i crkvenih opština da se angažuju u širenju informacije o mestu i vremenu održavanja nastave. Učesnicima sastanka uručene su adrese i kontakti Ureda za školstvo u regiji u kojoj imaju prebivalište, s molbom da se obrate Uredu kako bi dobili formulare za prijavu dece na dopunsku nastavu.
– Važno je prijaviti se jer su nastavnici srpskog jezika ranije preneli žalbu državnom sekretarua da pojedine škole prilikom upisa decu srpskog porekla ne informišu o mogućnosti pohađanja dopunske nastave. Takođe, ako imate informaciju da u vašoj okolini živi neki nastavnik srpskog jezika i književnosti, uputite ih da se prijave Uredu za školstvo jer imaju manjak nastavnika – istakla je Branislava Perin Jarić, generalni konzul.
Nastavnica Mire Deč je navela da ima roditelja koji ne žele da upišu decu jer su nezadovoljni dijalektom pojedinih nastavnika. Branislava Perin Jarić je tim povodom već predložila državnom sekretaru Severne Rajne-Vestfalije da se u izbor nastavnika uključi i lektor srpskog jezika s Katedre za slavistiku u Kelnu. Generalni konzul je navela i da je moguće da se raspiše konkurs za nastavnika srpskog jezika u svakom delu SRV.
– Predlog u Ured za školstvo mora da dođe iz naših klubova i molim i crkvene opštine da u tome pomognu. Potrebno je najmanje 40 dece koja že da pohađaju nastavu na srpskom, da bi bile oformljene dve ili tri grupe – navela je Branislava Perin Jarić.
Na sastanku je zajednički zaključeno da srpski jezik i tradicija treba negovati, a sa nastavnicima će u Generalnom konzulatu biti održan poseban sastanak.
Prijave na konkurse
Bilo je reči i o tome da se treba prijavljivati na konkurse Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Uprave za dijasporu koji pružaju finansijsku pomoć projektima koji podstiču kulturno stvaralaštvo i doprinose očuvanju srpskog nacionalnog, kulturnog i jezičkog identiteta.
Generalni konzul je zamolila prisutne da obrate pažnju na mejlove koje im prosleđuje konzulat, a koji se odnose i na konkurse nemačkih institucija za projekte integracije.
Umrežavanje
Predstavnik kluba “Nikola Tesla” u Diseldorfu naveo je da klubovi treba da se umreže i izrade zajedničku platformu sa najrazličitijim informacijama korisnim za Srbe u ovoj pokrajini. Perin Jarić je predložila da u svrhu boljeg povezivanja klubova u SRV, svakih šest meseci jedno udruženje preuzme “predsedavanje”, time što bi u kontaktu sa Generalnim konzulatom redovno informisalo ostale klubove o konkursima, projektima, kulturnim dešavanjima dijaspore u SRV. Sledeći sastanak zakazan je za jun 2019. a jednoglasno je odlučeno predsedavajući za prvi kvartal bude Darko Maletin iz KSC “Nikola Tesla” Disledorf.