Sada kada ste "preživeli" Novogodišnju noć, verovatno se osećate umorno, bezvoljno, "teško", jednom rečju mamurno… Ovakvo stanje organizma shvatite kao znak da je vreme da izbacite otrove iz organizma.
Rutina za oporavak od mamurluka počinje još pre nego što počnete sa pićem. Da biste dobro podneli piće važno je da u najluđu noć krenete dobro naspavani i siti. Pun želudac neće sprečiti napijanje, ali će usporiti ulazak alkohola u krvotok, pa će vas piće sporije i blaže uhvatiti. Pošto alkohol isušuje organizam zbog čega, u kombinaciji sa dimom cigareta, zagušljivim prostorom i toksinima iz alkohola i dolazi do malaksalosti i glavobolje, važno je pridržavati se sledeće formule: voda plus svež vazduh. Ako vam nije "bedak" najbolje bi bilo da alkohol makar povremeno sečete vodom. Ako jeste, onda neka vam nalivanje vodom bude prioritet za dan posle.
Rasol leči mamurluk
Rasol, kiseli kupus, kiseli krastavčići, turšija, jednostavno, sve ukiseljeno povrće jedan je od najboljih narodnih lekova za lečenje mamurluka. Međutim, ako želiš nešto egzotičnije, ili pak nešto što će da "odradi" lečenje mamurluka po kratkom postupku, probajte lek starih Rimljana, 500 ml piva pomešati sa čašom soka od paradajza i jedno umućeno jaje i ispiti ovaj koktel.
Najbolji lek je san
Verovatno ste došli kući u cik zore, pa iako se osećate puni energije, verujte da je vreme da se dobro naspavate i nadoknadite ono vreme provedeno u lumpovanju. Da bi uneti alkohol izašao iz organizma potrebno mu je vreme, baš kao što je i organizmu potrebno dovoljno sna da bi se oporavio. Tek kada se dobro naspavate i to najbolje pore poluotvorenog prozora, vreme je za novi dan.
Mirišljava kupka i šetnja
Kada se probudite još omamljeni od novogodišnjeg prejedanja i alkohola, pravi lek je dobra kupka ili tuš. Iako ste obožavalac kafe i odmah po izlasku iz kupatila ste se uhvatili za kafu, znajte da je to jedan od najlošijih načina trežnjenja. Kafa je diuretik, tako da će njen privremeni osvežavajući efekat biti kontraefektan. Već isceđenom organizmu nije potrebno još ceđenja. Dan posle započnite vodom, voćnim sokom, obavezno i laganim doručkom, najbolje suvim, da bi brže zavarao glad i pokupio toksine. Dobro će vam doći čaša soka od paradajza, celer, peršun i obavezno pojedite jednu sirovu šargarepu. Ovako ćete otvoriti pluća i na taj način podstaći priliv čistog kiseonika u krv. U prva dva sata po buđenju, bilo bi najbolje da ne doručkujete ništa jako. Idealno bi bilo da to vreme iskoristite za šetnju po svežem vazduhu, pa tek posle doručkujte. Kad je reč o glavobolji, svež vazduh i voda bi trebalo da je ublaže.
Ovo su jednostavni koraci koji će vam pomoći da lakše preživite i pregurate novogodišnje lumperajke i da uđete osveženi i spremni u novu radnu nedelju jer sleduju novi izazovi, Božić i Srpska Nova godina…