Predsedništvo BiH je u septembru prošle godine, na predlog bošnjačkog člana Predsedništva BiH Harisa Silajdžića, donelo odluku o imenovanju Arnauta na mesto ambasadora u Australiji.
Sredinom januara istekao je kurtoazni rok za davanje agremana Arnautu, a upućeni u dešavanja u Ministarstvu inostranih poslova BiH su tvrdili da agreman u toj instituciji više niko i ne očekuje, to jest da je Australija dala preporuku da se pošalje novi predlog za ambasadora.
Ovakav stav Australije je objašnjavan činjenicom da je Arnaut grubo prekršio Bečku konvenciju o diplomatskim odnosima, kojom se izričito zabranjuje obelodanjivanje imena diplomate dok za njega ne stigne agreman iz zemlje prijema.
Diplomatsko stabloSupruga Sanja
Damir Arnaut je stekao zvanje doktora prava na kalifornijskom Univerzitetu Berkli. Radio je kao advokat u Kancelariji Pravnog savetnika američkog Stejt Departmenta zastupajući ga u slučajevima koji su uključivali Ujedinjene nacije i prateće međunarodne organizacije. Radio je i u multinacionalnoj advokatskoj kancelariji „White and Case LLP“ sa sedištem u Vašingtonu. Od 2006. godine je u Kabinetu člana predsedništva BiH Harisa Silajdžića kao savetnik za ustavno-pravna pitanja. Damirova supruga Sanja Bagarić je savetnik za medije u Silajdžićevom kabinetu, a majka Mirsada, Borišina supruga, savetnik u Ambasadi BiH u Vašingtonu. |
Arnaut je čak i pre nego što je iz Sarajeva australijskim vlastima upućen zahtev za njegovim prihvatanjem kao ambasadora BiH u medijima izjavljivao kako će izručenje Kapetana Dragana biti jedan od prioriteta njegovog ambasadorskog delovanja.
Njegove pristalice su odugovlačenje Australije da izda potvrdu o prihvatanju objašnjavale činjenicom da je Arnaut bio na udaru "medijskih i nekih lobističkih grupa koje su za cilj imale da zaustave davanje pozitivne potvrde". U svemu je prednjačio "Dnevni avaz" koji je, navodno, širio dezinformacije da su australijske vlasti uputile odbijenicu BiH i preporuku da se pošalje novi predlog za ambasadora.
Otac Damira Arnauta, Boriša Arnaut, dobio je agreman na mesto ambasadora BiH u Srbiji i uskoro bi trebalo da stupi na dužnost. Boriša, koji je trenutno konzul u Minhenu, bio je predložen za ambasadora u Srbiji i pre dve godine, međutim, tada je taj predlog odbijen.
Sporna je njegova prošlost, kojom se i dalje bave beogradski mediji, kada je kao učesnik rata u BiH izdavao državljanstva mudžahedinima i islamskim fundamentalistima koji su dolazili iz afričkih i azijskih zemalja.