Vladiku Andreja Ćilerdžića, novoizabranog episkopa austrijsko-švajcarskog, već posle ustoličenja čeka razrešenje delikatne situacije u srpskoj crkvi u Cirihu, gde postoje dve suprotstavljene crkvene opštine: Svete trojice koja deluje od 1969. godine i Uspenja Presvete Bogorodice koja datira od 2005. godine.
Ćilerdžićev prethodnik vladika bački Irinej Bulović, pošto unazad tri godine privremeno upravlja srpskom crkvom u Švajcarskoj, pokrenuo je ujedinjenje pomenutih paralelnih crkvenih struktura i dao im rok da se izjasne do 15. juna.
Prošle nedelje, na praznik Svete trojice, Skupština crkvene opštine pri Svetouspenjskom hramu izglasala je ujedinjenje na ravnopravnim osnovama. Ali, proces nije završen, jer se o istom pitanju još nije oglasila crkvena opština pri hramu Svete trojice, kojoj je na pomenuti praznik bila crkvena slava. A i u vezi legaliteta između ove dve crkvene strukture u toku je pravni postupak pred državnim organima Švajcarske.
Za jedinstvenu srpsku crkvu u Cirihu, na vanrednoj Skupštini crkve Uspenija Presvete Bogorodice, koja je održana 8. juna, glasalo je 318, a četiri parohijana su bila protiv. To je rezultat glasanja na pitanje "da li želite da crkvena opština Sv. trojica i Cirihu i crkvena opština pri Svetouspenjskom hramu sa svojim članovima i celokupnom pokretnom i nepokretnom imovinom pristupe procesu sjedinjenja u jednu jedinstvenu srpsku pravoslavnu opštinu u Cirihu, koja će u svom sastavu imati tri međusobno jednake parohije".
Sveštenici Miroslav Simijonović i Branimir Petković istakli su da ništa neće biti urađeno na štetu ove crkve. Zamolili su vernike da imaju poverenja u svoje sveštenike, pojasnivši da su od administratora eparhije za Austriju i Švajcarsku dr Irineja Bulovića dobili odluku da se po ovom pitanju izjasne.
Svoje nezadovoljstvo odlukom izrazili su Zdenko i Koviljka Ninković.
– Nisam komunista, kako su me ovde nazvali, nego antikomunista, i upravo iz tih razloga glasam protiv ove odluke, a evo obrazloženja. Na sajtu crkvene opštine Sv. trojice nisam našao nijednu pohvalnu, ali ni božju reč za ovu crkvu. Ova crkvena opština i crkvena opština Sv. trojice su u pravnom sporu. Postoji dokument da proces mirenja nije završen i da crkvena opština Sv. trojica želi preko suda da dobije neka prava u odnosu na našu crkvenu opštinu. Ta prava su između ostalog i imovinska – rekao je Zdenko Ninković.
Koviljka Ninković je pročitala odluku sa ročišta pred mirovnim sudijom u Cirihu koje je održano 2. aprila. 2014. i u kojoj se navodi da je mirovni proces bio neuspešan. Napomenula je da je u crkvu dolazila kao dete, da živi u Švajcarskoj 43 godine i da joj je žao što je veliki broj prisutnih glasao za spajanje ove dve crkve. Istakla je da crkvu Svete trojice dobro poznaje i da je ne doživljava kao svoju, na osnovu lošeg iskustva koje je u prošlosti imala sa tom crkvom. Ona smatra da je pre glasanja trebalo uvažiti saznanje da je pred mirovnim sudom propuštena i poslednja šansa da se uspostavi saradnja između crkvi Svete trojice i Uspenja Presvete Bogorodice.
Sveštenik Simijonović je obavestio prisutne da je pokrenuta inicijativa da se u Cirihu priznaju pravoslavne crkve i to naglasio veoma važnim za budućnost, naše dece i naše države.
Švajcarac Luka Herbert, koji je nedavno postao pravoslavac, primljen je u crkvenu Upravu, a kasnije će biti delegiran u Udruženje pravoslavnih crkava, koje će se zalagati i izboriti za javno-pravno priznanje pravoslavlja u Cirihu.
Patrijarh na čelu HOKS-a
OD MAJA 2011. STVARI KRENULE SA MRTVE TAČKE Vladika ujedinitelj Maja 2011, na zasedanju Svetog arhijerejskog sabora, najvišeg zakonodavnog tela Srpske pravoslavne crkve, formirana je Eparhija austrijsko-švajcarska, a za privremenog administratora postavljen je vladika bački Irinej Bulović. On je, kako između ostalog stoji na veb-sajtu crkve Svete trojice, aktima od 27. aprila i 1. maja 2012, oglasio da su nekanonske i ništavne kaznene mere koje je bivši episkop srednjoevropski Konstantin Đokić, u čijoj je nadležnosti ranije bila Švajcarska, preduzimao protiv crkvene opštine Svete trojice u Cirihu i njenih istaknutih ličnosti.
PROPUŠTENA ŠANSA ZA POMIRENjE Na potezu sud! Preko svoje internet prezentacije srpska crkvena opština Svete trojice iz Ciriha, obavestila je javnost da je "na ročištu pred mirovnim sudijom u Cirih-Švamendingenu, 2. aprila 2014. propuštena poslednja šansa da se uspostavi saradnja između parohija pri hramu Uspenja Presvete Bogorodice i hramu Svete trojice, i time srpske pravoslavne crkvene opštine u Cirihu".
|