Dačić je, obrazlažući taj zakonski predlog u parlamentu, kazao da se postojeći Zakon primenjuje od 9. aprila 2008. godine, a da je zbog tehničkih nemogućnosti prijem zahteva za nove biometrijske pasoše počeo nešto kasnije, jula te godine, u svim policijskim upravama, a u diplomatsko-konzularnim predstavništvima 1. novembra 2008. godine.
On je ukazao da je s obzirom da je došlo do kašnjenja u početku izdavanja novih pašoša, krajem 2008. godine izmenom zakona produžena važnost starih pasoša do 31. decembra 2009. godine.
Dačić je precizirao da je do sada izdato oko1.250.000 biometrijskih pasoša, da je vreme njihovog izdavanja svedeno na tri do 15 dana od dana podnošenja zahteva, ako se zahtev podnosi u policijskoj upravi bez obzira što je rok od 30 dana, odnosno 60 dana ukoliko se podnosi u diplomatsko-konzularnom predstavništvu.
Međutim, dodao je Dačić određeni broj naših diplomatsko-konzularnih predstavništava još nije tehnički opremljen za obavljanje tog posla, zbog čega naši državaljani koji u njima podnesu zahtev čekaju po više meseci na izradu pasoša u zemlji i njihovu dostavu nazad u inostranstvo.
Ministar je dodao da je takvim licima olakšan položaj kada dođu u zemlju i ukoliko u nadležnoj policijskoj upravi podnesu zahtev onda im se oni rešavaju kao hitni i u roku od 48 časova mogu preuzeti pasoše.
Dačić je rekao da treba rešiti pitanje onih koji neće doći u Srbiju do kraja godine do kada im pasoši važe.
"Imajući u vidu važenje pasoša na starom obrascu do kraja ove godine i objektivnu nemogućnost da se svima koji traže izdaju biometrijski pasoši, a da to ne bi izazvalo posledice po naše državljane u inostranstvu, kojima oni u inostranstvu služe i kao identifikaciona isprava, predlaže se da pasoši na starom obrascu ostanu na snazi do 31. decembra sledeće godine“, istakao je on.
To je i razlog zašto se predlaže donošenje ovog zakona po hitnom postupku, rekao je ministar.Prema njegovim rečima od 1.decembra čip novog biometrijskog pasoša sadržaće i otisak prsta i biće među prvima u svetu koji će imati taj bezbednosni segment.
"Od 1. januara, a možda i ranije, najverovatnije građani Srbije će imati mogućnost da putuju bez šengenskih viza i to praktično znači da će to pravo biti omogućeno svima koji imaju nove biometrijske pasoše – znači vizna liberalizacija neće važiti za nosioce starih pasoša", rekao je Dačić.
Dačić je kazao da se predlaže i da se rok važenja pasoša koja se izdaju deci do tri godine produži sa dve na tri, a licima do 14 godina sa tri na pet godina važenja pasoša.
Ministar policije je kazao da je od aprila 2008. godine izdato i 1.162.000 novih ličnih karata i naglasio da je omogućeno istovremeno podnošenje zahteva i za ličnu kartu i novi pasoš, što se sugeriše građanima kako bi jednim dolaskom i istom dokumentacijom izvadila oba dokumenta.
Dačić je dodao i da je instalirana nova oprema za uzimanje podataka za nove pasoše u 31 diplomatsko-konzularnom predstavništvu.
U Skupštini je trenutno rasprava u načelu o tom zakonskom predlogu.