SAKUPLJAJU INFORMACIJE: Ivica Dačić i direktor policije Milorad Veljović
To isto proizlazi iz tvrdnji predstavnika crnogorske opozicije, posebno nakon hapšenja Šarićeve desne ruke Gorana Sokovića (38), koji se predao nadomak svoje radnje u Pljevljima, iako su iz policije u Podgorici stizale vesti da je on verovatno u Švajcarskoj.
Suđenje u Podgorici ili BeograduSlobodan Homen, državni sekretar u Ministarstvu pravde Vlade Srbije, potvrdio je da crnogorsko državljanstvo štiti Sokovića i Šekularca od izručenja Beogradu. Darko Šarić je srpski državljanin. – Postoji mogućnost da ustupimo predmet i da oni budu procesuirani u Crnoj Gori, ako vlasti u Podgorici donesu takvu odluku. Sada se čeka odluka crnogorskog tužioca, da vidimo da li će oni preuzeti krivično gonjenje.
U suprotnom, možemo da im sudimo u odsustvu u Srbiji , kao Željku Milovanoviću u slučaju ubistva Ive Pukanića – objasnio je Homen. |
Dačić je izjavio da narko-klan Pljevljaka Darka Šarića nije mogao da krijumčari tone droge i legalizuje ogromnu imovinu stečenu kriminalom bez podrške ljudi iz vlasti, političkih stranaka, tužilaštva i policije.
– Uostalom, Darko Šarić i njegov brat Duško su još 2005. godine dobili srpsko državljanstvo. Međutim, od kada sam ja došao na čelo policije, oni su definisani kao jedna od najvećih kriminalnih grupa.
Što se tiče naših saznanja o tome gde se Darko Šarić sada nalazi, neke informacije i tragovi nas vode ka Crnoj Gori – rekao je Dačić.
Iz crnogorske policije, međutim, stižu potpuno oprečne tvrdnje. Tamara Ralević, portparol Uprave crnogorske policije, saopštila je da ta služba zna gde je Darko Šarić i da je on umakao preko granice i sklonio se u jednoj od evropskih zemalja.
Prema njenim rečima, crnogorska policija o tome je već obavestila kolege iz te zemlje.
Istog dana kada se predao Soković, da podsetimo, u Podgorici je uhapšen Dejan Šekularac, za kojim je takođe na osnovu naloga srpskog Specijalnog tužilaštva raspisana međunarodna poternica zbog sumnje da je učestvovao u švercu droge iz Južne Amerike.
Sokovića i Šekularca, međutim, od izručenja Srbiji štiti član 12. Ustava Crne Gore, kojim je propisano da "crnogorski državljanin ne može biti prognan niti izručen drugoj državi, osim u skladu sa međunarodnim obavezama Crne Gore".
Procedurom je predviđeno da policija po prijemu poternice od Interpola odredi osumnjičenom pritvor od 48 sati, posle čega se od države koja je raspisala poternicu traže dokazi protiv okrivljenog. Tek tada on može da bude priveden istražnom sudiji.
Spaljen u Španiji
U Baru je sahranjen Đorđe Knežević, koji je letos zverski likvidiran u Španiji, a da policija te zemlje nije uspela da utvrdi motive i počinioce zločina. Telo Kneževića, da podsetimo, 24. avgusta prošle godine pronađeno je u spaljenom džipu, posle čega je usledila mukotrpna identifikacija. Beogradski "Blic" nedavno je pisao da podaci iz policije ukazuju da iza surove likvidacije Kneževića u Barseloni, kao i ubistva Tripe Penovića u Zagrebu u junu 2008. godine, stoji klan Darka Šarića. Policija se o tome nije zvanično izjašnjavala. Ostala je, međutim, još jedna zagonetka. Šta je sa Kneževićevim drugom Slobodanom Radonjićem, sinom biznismena Danila Radonjića, koji je nestao u Beogradu, otprilike u isto vreme. |