Ministar inostranih poslova Ivica Dačić, kako je i obećao, krenuo je u sređivanje haosa u diplomatiji, zahtevom za vraćanje diplomatskih pasoša izdatih brojnim političarima biznismenima i raznim licima.
Dačić je obelodanio da je od juna 2009. do sada izdato 3.218 ovih putnih isprava na rok od pet godina. Nekima uskoro ističe, a za ostale koji se ogluše o zahtev, ministar sprema izmene na osnovu kojih će prema saznanjima "Vesti" oduzeti pasoše svima bez osnova za tu privilegiju, a dobiće diskreciono pravo da ubuduće on dodeljuje ove putne isprave. Da Dačićev prethodnik Ivan Mrkić nije žalio u izdavanju diplomatskih pasoša pokazalo se na primeru tašte predsednika Srbije Tomislava Nikolića Milke Ninković (85), a ubrzo je u javnost iskočilo kako takvu ispravu ima i "trgovac oružjem" Slobodan Tešić.
Da postoje uredbe koje regulišu ovo pitanje ukazuje za "Vesti" Aleksandra Joksimović bivša pomoćnica iz vremena kada je šef diplomatije bio Goran Svilanović, ističući da je taksativno navedeno koja lica mogu da dobiju diplomatski pasoš, ali je problem što se toga niko ne pridržava, već odstupa od propisa.
– Malo je poznato da lica s tim putnim ispravama mogu da ih koriste u državama koje imaju vizni režim sa Srbijom, ukoliko dobiju izlazne vize. Njih izdaje naša zemlja, odnosno MSP i to obično na period od pola godine, što znači i da je mogućnost njihovog korišćenja kod nekih osoba veoma kratka. Diplomatski pasoši su nekada u vreme sankcija bili vrlo važni kada je prema Srbiji postojao oštar vizni režim zemalja Evropske unije, a danas su privilegovane isprave više statusni simbol- tumači ona.
Na spisku privilegovanih putnika je i više bivših ministara, mada Uredba Vlade nalaže da ove pasoše predaju po isteku funkcije, što je kako tvrdi, uradio nekada ministar prostornog planiranja i zaštite životne sredine Oliver Dulić. Privilegovanu putnu ispravu, kako se čuje iz izvora u MSP-u, još uvek ima bivši ministar ekonomije Mlađan Dinkić, ali i njegovi kadrovi, neki već zaboravljeni članovi Vlade Mirka Cvetkovića poput Snežane Samardžić Marković koja je vodila sport i obrazovanje i Nebojše Ćirića čelnika resora ekonomije. Pasoše su, prema istim informacijama, "zaboravili da vrate" državni sekretar u nekadašnjem Ministarstvu dijaspore Miodrag Jakšić, bivša direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Marković, smenjena još 2012. i neki radikali koji su iz parlamenta otišli proleća te godine poput Nemanje Šarovića i Branimira Đokića.
Haos po džepu građana |