EPA/Roman Pilipey
Ivica Dačić

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić boravi u dvodnevnoj poseti SAD, tokom koje će danas učestvovati na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija posvećenoj novom šestomesečnom izveštaju generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Misije UN na Kosovu i Metohiji (UNMIK).

Poslednja sednica Saveta bezbednosti UN o radu misije UNMIK održana je u oktobru prošle godine.

Dačić je u sredu u Njujorku razgovarao sa stalnom predstavnicom SAD pri UN Lindom Tomas-Grinfild o predstojećoj sednici Saveta bezbednosti UN posvećenoj radu UNMIK-a, kao i o razvoju bilateralnih odnosa Srbije i SAD.

Sagovornici su se složili da dinamičan politički dijalog i razgovori zvaničnika dve zemlje predstavljaju priliku za razmenu mišljenja o temama koje su prioritetne za razvoj bilateralnih odnosa, postizanje veće transparentnosti i jačanje poverenja, naročito u godini kada Srbija i SAD obeležavaju 142 godine diplomatskih odnosa.

Kada je reč o predstojećoj sednici SB UN, Dačić je istakao je da je za Srbiju rad UNMIK-a u svom punom kapacitetu od velike važnosti, s obzirom na delikatnost trenutne situacije u srpskoj južnoj pokrajini.

Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine, Dačić je ponovio da će Srbija zadržati konstruktivan stav u vezi sa evropskim predlogom i implementacijom akcionog plana u cilju dalje normalizacije odnosa sa Prištinom, ali je ponovio da za Srbiju postoje crvene linije od kojih neće odustati, kao što je to prethonih meseci isticao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Napomenuo je da ukupan uspeh evropskog predloga zavisi od formiranja ZSO, kao obaveze koja je preuzeta pre 10 godina potpisivanjem Briselskog sporazuma.

– Nedopustivo je da se ovaj korak uslovljava razmatranjem zahteva za članstvo Prištine u Savetu Evrope i Srbija se oštro protivi ovakvom razvoju događajA – naglasio je Dačić.

Ambasadorka SAD Tomas-Grinfild pozvala je na implementaciju sporazuma koji su Beograd i Priština postigli u Ohridu i istakla da će SAD i dalje biti aktivno angažovane u davanju podrške Srbiji i Kosovu dok implementiraju svoje obaveze u cilju postizanja predvidlvih i mirnih odnosa.

1 COMMENT

  1. Da li 142 godine saradnje SAD i Srbije podrazumeva i mogućnost neutralnosti Srbije, ugovor o zakupu zemljišta za Bonstvil dok se NATO ne povuče sa Kosova i Metohije i zatim još veće privredno povezivanje SAD i Srbije? Ukoliko SAD i dalje insistiraju na Srbiji u NATO milom ili silom (uz kidanje dela po dela teritorije koje će okupirati) onda je budućnost Srbije dugotrajna borba za slobodu… Na SAD je da odluči da li menja politiku svetskog policajca ili ide u propast ubrzanim tempom…

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here