Protiče jubilarna godina obeležavanja veka od početka Velikog rata, a da sećanje ne pređe u zaborav, u Parizu i među srpskim dijasporcima pobrinulo se udruženje Balkan omnibus na čelu sa profesorom Petrom Gojkovićem. Organizovali su izložbu 45 fotografija iz perioda 1914-1918, ondašnjih majstora foto-scene Miloja Igrutinovića i Rista Marijanovića, vrata su im u svečanoj sali crkve Sveti Sava otvorili parohijani, za njih su emitovali film "Milunka Savić" autora Svetozara Pavlovića. Interesuje to naše ljude, u tišini su odgledali ono što je nekad bilo i pomolili se: "Bože, nikad više", a male priče ponudio im je beogradski profesor Ivan Stratimirović, prethodno se naradivši u ime Saveza potomaka i prikupivši autentične ratne fotose.
– Nikako ne smemo da zaboravimo najpresudnije vreme za srpski narod, kad su se prekrajale granice, a Srbi posle proboja solunskog fronta iz rata izašli i kao pobednici – naglasio je prof. Ivan Stratimirović.
Na istom mestu, narednog dana, na red je došao dokumentarni film "Srbija 1914-1918" reditelja Miomira Mikija Stamenkovića; diskutovalo se sa grčem u stomaku i saosećanjem u teškoj sudbini, ali i sa ponosom što smo imali pretke kojim je otečenstvo proticalo krvlju i koji su za slobodu junački ginuli. Pamtimo ih!
Među jubilarnim prezentacijama najpitkija je, ali sa mnogo suza, održana u Kulturnom centru Srbije. Sviralo se i pevalo, teško uzdisalo, maramicom brisali vlažni obrazi. Upriličio je to kvartet Balkan Omnibus koji je od početka udarao na najdublje emocije, na rodoljublje i neizlečivu nostalgiju. U uvodu je teren pripremio izvanredni dokumentarac "Marš pobede", nastavak je bojila muzika iz perioda 1914-1918. godine.
Kako prvi tonovi odjeknuše, tako kanu prva suza. Sviraju Petar, Dragan, Bane i Darko, u srce direktno žacnu "tamo su živote dali, zajedno otac i sin", svaka pesma nosi svoje poreklo, opisuje ga voditelj Dragana Pajović, dok muzika oslikava strepnju, tugu, bol, nadu, snagu, veru, sve što nam nije strano, a što začini pevni poklič: "Ponosno kličem, živela Srbija".
Jake emocije
Slavne i pesme |